Home About/درباره Gallery/نگارخانه Courses/تدریس Works/آثار Dissertations/پایاننامه Conferences/همایش Utilities/ابزار

Up
lifeline/سرگذشت
Posts/سمت‌ها
Certificates/گواهی‌ها
Awards/جایزه‌ها
Recomends/توصیه‌ها
Strategies/راهبردها

در این صفحه، شما با سرگذشت اینجانب آشنا میشويد.

This page introduces my autobiography.

سرگذشت دکتر بهرام نوازنی

 22          آبان           1398

 در سمینار آموزشی علم، ورزش و سلامت که در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی برگزار شده بود شرکت کردم و چنین آموختم که با ورزش نفس‌گیری مانند دو و کوهنوردی به مدت 20-60 دقیقه در 3-5 روز در هفته در هوای پاکی مانند کوهستان‌های پرارتفاع که فشار هوا کاهش می‌یابد، پیری و مرگ انسان را می‌توان بی‌معنا کرد. با دریافت اکسیژن، کالری و ویتامین کافی که از طریق خون به عضلات، غضروف‌ها و استخوان‌های بدن می‌رسد و تمرین ورزشی، ماهیچه قلب و حجم حفره آن افزایش یافته، شریان‌های خونی بازتر شده و با افزایش گلبول‌سازی قرمز و جریان شدید سوخت‌وساز،  لخته‌سازی در خون نیز از بین می‌رود.

5         مرداد            1398

امروز که بیش از دو سال از این الگوبرداری غذایی میوه‌خواری گذشته به نکتهای برخوردم که نشان میدهد در پیگیری این الگو باید مراقبت بیشتری شود. در سن 55 سالگی وقتی جواب آزمایش تراکم استخوانم را دیدم معلوم شد که رو به پوکی گذاشته است. علت این اتفاق به نقل از متخصصان ارتوپدی از سه عامل وراثت، عدم تحرک و کمبود کلسیم در غذا ناشی می‌شود اما آنچه در من مؤثر شده به نظر فقط مورد سوم بوده است. در این دو سال من لبنیات را که حاوی کلسیم سرشار است حذف کرده و از میوه‌ها و گیاهان کلسیم‌دار نیز غفلت کرده بودم. وقتی به برنامه Samsung heath application که در آن اطلاعات غذایی‌ام را ذخیره می‌کنم مراجعه کردم متوجه شدم که در دو سال گذشته کلسیم و سدیم را کمتر از نصف کف مورد نیاز بدنم دریافت کرده بودم و این بخاطر این بود که کتاب قابلمه را فراموش کنید توصیه کرده که حتی یک نوع میوه می‌تواند همه نیاز بدن را تأمین کند و نویسنده مثال می‌زند که در فصل انگور، سه ماه تنها انگور خورده است. در نتیجه با اصلاح این الگو تصمیم گرفتم غذاهای پرکلسیمی مانند دانه‌های چیا، تخمه شربتی، آرد سنجد، تخم کتان، لیموشیرین و نخودچی را هم به وعده‌های غذایی‌ام اضافه کنم و با اینکه همچنان از لبنیات پرهیز کرده‌ام اما در این هفته نتیجه‌اش را هم حس کردم: احساس ضعف گاه و بی‌گاهی در زانو و کمر دیگر برطرف شده است. البته برای نتیجه قطعی این دگرگونی باید تا سال آینده و آزمایش بعدی تراکم استخوان صبر کنم.

برنامه غذایی اصلاح شده من

1        اردیبهشت      1398

 به به چه پسری! عجب آرامش و وقاری! سینا کوچولو دومین نوه دختری من و همسرم، و فرزند مریم خانم و علی‌آقا ملازینل در ساعت 11:30 روز نیمه شعبان در بیمارستان پاستور قزوین به دنیا آمد.

 

14       اسفند          1397

 مدیریت اینجانب بر گروه علوم سیاسی دانشگاه برای مدت دو سال دیگر تمدید شد. من تمایلی به ادامه این مدیریت نداشتم چرا که طبق آییننامه محدودیت تدریس مدیر، من نمی‌توانستم 10 واحد از برخی درس‌های مورد علاقه خود را ارائه کنم و حضور مرتب من در دفتر گروه اجازه فعالیت پژوهشی را نیز از من گرفته بود. اما اعضای گروه که هر یک یا مانند من در سمتی مدیر بودند و یا در بیرون دانشگاه به امری آموزشی و پژوهشی اشتغال داشتند اصرار داشتند که یک دوره دیگر این مسئولیت را بپذیرم. البته مهمتر از اینهارضایت خاطر آنان از شیوه مدیریتی من بود که توانسته بودم گروه را از طوفان‌های مختلفی به سلامت به ساحل برسانم و جانب اعتدال در تصمیم‌گیری و تقویت موضع گروه و مصوبات آن در دانشگاه را بگیرم. از همین رو در نشست 17/10/97 که با حضور همگان برگزار شد، با اجماع آراء خواستار تمدید مدیریت اینجانب برای یک مدت دو سال دیگر شدند.  

دو سال پیش که به این سمت برگزیده شدم من باید به شکایت یک دانشجو از قبیله‌گرایی در گروه علوم سیاسی به وزارت علوم پاسخ می‌دادم، به شکایت یک استاد از ضرب و شتم و فحاشی گروه علوم سیاسی به دادگستری قزوین مراجعه می‌کردم و برای اختلاف درونی اعضای گروه که آن را سه دسته کرده بود و راهکارهای هیچ مقامی از دانشگاه در بیش از دو سال مؤثر واقع نشده بود، راه‌حلی می‌یافتم. همه اینها با لطف خداوند حکیم و اعتماد همکاران در گروه و دانشگاه به ثمر نشست و امروز گروه علوم سیاسی در تقریبا همه نشست‌های خود به طور مرتب همه اعضا یکدل و با صفا شرکت کرده و گروه را به یک تیم تبدیل کرده‌اند. پس از سال‌ها توانستیم به جبران انتقال دو استاد مجرب خود، دو نیروی مستعد و جوان گزینش و جذب کنیم و رضایت خاطر دانشجویان را در زمینه آموزشی و پژوهشی تأمین کنیم.

28         شهریور       1397

 در خرداد 1396 نقطه عطف دیگری در تاریخ زندگی من رقم خورد. در این ماه هنگامی که مشغول بررسی سایت کتابراه بودم یکباره کتابی با عنوان قابلمه را فراموش کن نوشته هلموت واندمیکر (Helmut Wandmaker) توجهم را جلب کرد که با مطالعه و اجرای توصیه‌های آن، برنامه غذایی من ارتقای کمی و کیفی قابل‌توجهی یافت و به دنبال دگرگونی‌های مهمی، مسیر زندگی مرا متحول کرد.  قبلا یعنی حدود 10 سال پیشتر از این، در برنامه به خانه برمی‌گردیم شبکه 5 سیمای جمهوری اسلامی ایران از پروفسور جعفریان شنیده بودم که آشپزخانه، زائده‌ای در خانه‌های ما است و هر غذایی که در آن پخته می‌شود نیمی از خاصیت خود را از دست می‌دهد. از آن زمان همواره در فکر بودم که چطور می‌شود آشپزخانه‌ را به اتاق مطالعه یا اتاق مسکونی تبدیل کرد و از شر این همه وسایل پخت‌وپز راحت شد تا اینکه کتاب واندمیکر به نظرم راه‌حلی عملی‌تر ارائه کرده بود؛ یعنی به جای اینکه با اعضای خانواده بر سر آشپزخانه درگیر جر و بحث شوم که در ده سال گذشته جز مایه تمسخر و خنده نشده بود، بهتر بود که از خودم شروع کنم و دیگر غذای پختنی نخورم. اما مگر غذای پختنی چه اشکالی دارد؟ مگر می‌شود مواد غذایی خام و سفت را جوید و به سادگی هضم کرد؟ اصلا چرا باید از غذای معمولی که پیشینیان ما سال‌ها بلکه سده‌ها خورده‌اند و عمری گذرانده‌اند دست شست؟ مگر عمر طولانی‌تر پیشینیان ما که گاهی به نزدیک هزار سال می‌رسید در نتیجه همین غذاها نبوده است؟

این کتاب به طور علمی و با کمک تجربه به من نشان داد که پیشینیان ما در گذشته‌های دورتر که عمری به مراتب بیشتر از امروز داشته‌اند، از مواد غذایی سالم و بدون هرگونه افزودنی‌های مسمومی مانند نمک، قند و شکر استفاده می‌کردند و چنانچه ما هم از آتش و پخت‌وپز دست برداریم، می‌توانیم به زندگی طبیعی و طولانی‌تر آنان دست‌یابیم. این زندگی طبیعی با طول عمر چند صد ساله مستلزم برخورداری از غذای سالم، آب تمیز، هوای پاک، ورزش مداوم، خواب کافی و عشق به دوستان، مدارا با دشمنان و چندین شرط دیگر است اما درباره غذای مورد نیاز، انسان نباید چیزی جز میوه، مغز میوه و سبزیجات بخورد. تازه اینها هم باید به ترتیبی باشد که میوه 80 درصد و مغز میوه و سبزیجات، روی هم 20 درصد غذای روزانه ما را تشکیل دهد. نویسنده توضیح می‌دهد که آدم ابوالبشر و همسرش حوا، بخاطر خوردن گندم از بهشت اخراج شدند اما باز ابنای بشر از این درس، عبرت نگرفته و همچنان بر کاشت گندم و خوردن نان و انواع نشاسته دیگر که هضم آن برای معده سنگین است ادامه می‌دهند. واندمیکر به‌درستی توضیح می‌دهد که علت نه فقط کوتاهی عمر انسان کنونی، حتی در کشورهای پیشرفته اروپایی، بلکه ابتلای وی به انواع بیماری‌ها، به‌خاطر باکتری‌ها و ویروس‌ها نیست بلکه به دلیل تغذیه نامناسب است و اینکه نیاز واقعی انسان باید از طریق غذا تأمین شود که نمی‌شود. برای مثال علت مرض قند، مصرف بیش از حد گوشت، نشاسته غلات، شکر، نان و ادویه‌های مختلفی است که مواد غذایی انسان را مسموم می‌کنند. آنچنانکه نویسنده استدلال می‌کند غذای کافی و مفید به‌شرطی که همراه مواد غذایی حیوانات دیگر (حبوبات، شیر و گوشت) وارد بدن انسان نشود، می‌تواند به‌راحتی سموم و مواد زائد را از بدن دفع و سلامت انسان را تضمین کند و فقط بدن انسان است که می‌تواند انسان را از شر بیماری‌ها از جمله تیروئید، پروستات و حتی سرطان در امان نگهدارد. به نوشته وی، نان که قوت غالب بسیاری از مردم جهان است، یک ماده خلط‌آور است و تمام سیستم گوارشی و تنفسی بدن را مختل می‌کند چه رسد به اینکه از بدو کاشت تا برداشت، با سم و کود شیمیایی آلوده و در موقع آردشدن با مواد دیگر مخلوط و در موقع پخت با مواد شیمیایی تخمیر شده باشد. طبق یافته وی، نژاد انسان، میوه‌خوار است و برای تضمین طول عمر چند صد ساله خود باید از میوه و سبزی که زیر نور خورشید رسیده شده استفاده کند و همه اینها باید آرام مصرف شود تا در تماس کافی با بزاق دهان، ویژگی اسید آلی میوه به قلیا تبدیل شود تا کار معده دشوار نشود و ماندگاری مواد غذایی در روده‌های کوچک و بزرگ طولانی نگردد. به نوشته وی، آئینه سلامت بدن، زبان صورتی و شفاف است و نشانه درستی عملکرد دستگاه هاضمه بدن این است که ادرار از وضعیت اسیدی به قلیایی تبدیل شود (ph>7) و این فقط با خوردن میوه قابل دستیابی است. به توصیه وی، برای اینکه معده در ترشح آنزیم‌های خاص هر ماده غذایی دچار اشتباه نگردد، حتی میوه و سبزی را نیز نباید به‌صورت سالاد و مخلوط مصرف کرد بلکه باید هر نوع میوه و سبزی را جداگانه و با فاصله چند دقیقه از هم صرف کرد مگر آنکه بدانید مثلا خرما همراه موز مشکلی ندارد.

من که در سن 53 سالگی مشغول خواندن این کتاب شدم جز سرما‌خوردگی‌های سالانه، به بیماری خاصی مبتلا نبودم اما از اینکه می‌دیدم پدر و مادرم از فرط درد زانو مجبور به انجام عمل جراحی و نصب پروتز شده بودند و پدرم پروستات خود را به دست جراح سپرده بود به جان خود نگران بودم. وقتی این کتاب را مطالعه کردم متوجه شدم که نه تنها می‌توان از این دست جراحی‌های غیرلازم خلاصی یافت بلکه دیگر از دام انواع سرماخوردگی ساده نیز رهایی یافت. تازه این زمان بود که متوجه شدم قریب 30 سال بی‌دلیل حساسیت و آب‌ریزش بینی خود را تحمل کرده بودم. بهترین زمان روز من ساعت 7-4 صبح بود که به مطالعه و نگارش اختصاص داده بودم اما یک لحظه هم آن حساسیت و آب‌ریزش امانم نداده بود و گاه تا سراسر سال مرا عذاب می‌داد. بیهوده می‌پنداشتم که با پراکنش گرده‌های گیاهان در بهار و تابستان، به ناچار باید این پدیده طبیعی را تحمل کنم. نویسنده در این کتاب به روشی علمی پیش‌بینی می‌کند چنانچه از غذای طبیعی انسان (میوه، مغز میوه و سبزی) استفاده شود ظرف دو روز تغییر و تحول آن در ظاهر، و ظرف دو ماه در اعماق وجودی و مویرگ‌های بدن قابل مشاهده خواهد بود. من دقیقا این را تجربه کردم. یعنی وقتی که می‌گوید از هر چه دست‌پروده انسان است پرهیز کنید و نان، پلو، گوشت و لبنیات نخورید هر کسی ممکن است نگران کمبود ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و املاح معدنی در بدن خود شود اما من که قبلا روزی سه لیوان شیر و یک پیاله ماست می‌خوردم و اگر یک روز پنیر نمی‌خوردم پوست پشت ناخن‌هایم بلند می‌شد، پس از گذشت 2 روز از میوه‌خواری، دیگر اثری این‌چنینی ندیدم، رشد ناخن‌هایم طبق معمول بود و عرق من هم دیگر بویی نداشت. همه کلسیم و ویتامین مورد نیاز همانطور که نویسنده گفته بود از طریق میوه تأمین شده بود. نویسنده پیش‌بینی کرده بود که با رژیم میوه، به وزن طبیعی خود باز خواهید گشت و نباید از تناسب‌اندام خود نگران شوید چرا که تنومندترین، درازترین و قوی‌ترین حیوانات روی خشکی (فیل، زرافه و کرگدن) عضلات حجیم خود را از پروتئین گیاهی تأمین می‌کنند. من این را به‌تدریج ظرف دو ماه تجربه کردم و وزنم از 67 کیلو (7 کیلو اضافه) به 57 کیلو کاهش یافت که عمدتا چربی احشایی و دورشکمی بود و دیگر تا یکسال همانجا (BMI=21) ثابت ماند. از همین زمان بود که دیگر نه از آب‌ریزش خبری بود و نه با برداشتن وزنه‌ای 10 کیلویی دچار کمردرد می‌شدم. در مقابل سرمای زمستان تا 2 درجه مقاوم‌تر شده بودم و گرمای تابستان دیگر برایم چندان نبود که نیاز به کولر و پنکه داشته باشم و همان طور که نویسنده پیش‌بینی کرده بود دیگر در مقابل سرماخوردگی مصونیت پیدا کرده بودم. حتی فشار خونم که پیشتر در وضعیت طبیعی (12-8) بود، کاهش یافته و طبق استاندارد بهداشت جهانی به وضعیت ایده‌آل (9-5.5) رسیده بود. میزان بالای هموگلوبین خون نیز به حد متوسط کاهش یافت و خونم چنان شفاف و رقیق شد که حجامت ششماهه چندان لازم نمی‌نماید.

البته این نوع غذاخواری سختیهای خاص خود را نیز دارد: از جمله اینکه حجم بدن چاق که به اشتباه نشانه شادابی و تندرستی تلقی میشود، به سرعت شروع به کاهش می‌کند و شما را لاغر و نحیف جلوه می‌دهد و برای بسیاری از جمله مادر و همسر، نشانه بیماری به حساب می‌آید که اعصاب پولادین باید تا آن را تحمل کند. تبلیغات حاکم بر سلامت و تغذیه چندان است که با شروع تغییرات بدن، نه فقط اهل خانه و فامیل بلکه دوستان و آشنایان هم نگران شده و به انواع مختلف، این نگرانی را ابراز می‌کنند؛ یکی به‌خاطر کاهش وزن شما را سرزنش می‌کند و آن را نشانه‌ای بر ضعف و فتور می‌داند، دیگری شما را از ابتلای به قند وحشی میوه می‌ترساند و آن دگر از انزوای روانی و گوشه‌گیری برحذرتان می‌دارد. همه اینها موجب شد تا من هر ماه بلکه هر روز انواع آزمایش‌های پزشکی را بدهم تا از سلامت بدن خود مطمئن گردم و خوشبختانه نمودار همه اینها به‌سوی میانه و حاکی از بهبودی روزافزون بود. برای مثال قند خون من در ناشتا، کمتر از 80 و پس از غذا و موقع خواب از 90 بالاتر نرفت. در مواجهه با این سختی، واندمیکر توصیه می‌کند که خلاصی شما از بیماری‌های بسیار ارزشمندتر از این طعنه‌ها است با این حال اگر مایل به افزایش حجم عضلات خود شدید، تنها از طریق افزایش کالری مصرفی میوه و به‌ویژه خوردن ذرت (آنهم نپخته) اینکار را انجام دهید که من اخیرا با استفاده از برنامه Samsung heath application توانستم با هدفگذاری وزن 60 کیلویی و کنترل میزان کالری دریافتی و مصرفی روزانه خود، ظرف یکماه در تابستان 1397، سه کیلو ماهیچه اضافه کنم و همچنان تناسب اندام خود را (BMI=22) حفظ کنم. سختی بیشتر در همان هفته‌های نخست، زمانی است که به خود می‌پیچید تا ادرار کنید ولی برای چند ثانیه احساس می‌کنید که مجرای ادرار بسته است؛ این همان زمانی است که با تغییر وضعیت ادرار از اسیدی به قلیایی، سنگ‌ریزه‌های نهفته در مثانه به حرکت درآمده و در حال خروج هستند که البته هر قدر این سنگ‌ریزه‌ها بزرگتر باشند، درد و سختی تحمل آن دشوارتر خواهد بود. ولی به هر حال باید از شر اینها یکبار و برای همیشه خلاصی یافت. همانطور که نویسنده تذکر می‌دهد، رژیم میوه‌خواری به‌تدریج همه سموم و آسیب‌های مواد غذایی ناسالم را از طریق تعریق، خلط گلو و سینه، ادرار و مدفوع دفع می‌کند و نشانه سالم شدن بدن این است که دیگر از خلط گوش، گلو و سینه راحت شده باشید، عرق زیر بغل شما بوی بد و ناراحت‌کننده‌ای برای دیگران نداشته باشد و زبان شما به رنگ صورتی تغییر کند. اما تا به این مرحله برسید باید با کمک تنقیه، سنگ‌ریزه‌هایی را که تا این زمان در روده‌ها رسوب کرده و جای گرفته‌اند دفع کنید و رنج تغییر پرزهای زبانی را تحمل کنید. پیش از تغییر رنگ زبان، زبان شما به صورت اسفنجی خون‌آلود خواهد شد که نباید واهمه کنید. در پی این تغییر پرزهای زبان است که دیگر غذاهای مسموم گذشته نه تنها به شما مزه نمی‌دهد بلکه نوک زبان شما هشدار شدیدی نیز می‌دهد. اگر از رژیم غذایی میوه منصرف نشوید، همه این ناملایمات تا دو ماه تمام خواهد شد.

در پایان آنچه من پس از مطالعه کتاب قابلمه را فراموش کن یافتم این است که مواد غذایی یک علم بسیار پیچیده است و همچون دیگر علوم همچنان بی‌پایان. اما هر قدر در این مسیر گام برداشته شود مطمئنم همراه تجربه‌های خوبی خواهد بود. من خیلی زودتر از این باید این مطلب را به نگارش در می‌آوردم اما منتظر شدم تا یکسال بگذرد و نتیجه این میوه‌خواری را به یقین دریابم. با افتخار می‌گویم که با انرژی حاصل از رژیم میوه‌خواری من اکنون می‌توانم به سادگی برنامه ورزشی خود را شامل روزانه 45 دقیقه پیاده‌روی، 3 بار در هفته هر بار 60 دقیقه دویدن، 3-2 بار در هفته شنا، یکبار در هفته کوهنوردی، ادامه دهم و چنان توانی داشته باشم که بیش از 3 ساعت با استراحتهای کوتاه، مسیر 18 کیلومتری فراز و نشیب کوهستانی قله شجاع الدین یا بیش از 60 دقیقه دور زمین چمن بی‌وقفه بدوم، 60 دقیقه در استخر (1.5 کیلومتر) سرپوشیده دانشگاه آزاد قزوین شنا کنم و بیش از 120 دقیقه با دوچرخه در جاده کوهستانی پدال بزنم. برنامه غذایی اصلاح شده من

10      اردیبهشت 1397

در پی اعلام اعتراض دکتر منوچهر طباطبایی مؤتمنی، نویسنده کتاب حقوق اداری درباره انتشار نسخه الکترونیکی کتاب نکات برجسته حقوق اداری در کتابخانه مجازی کتابراه، و پیگیری سازمان سمت برای جلوگیری از آنچه بازنشر آثار آن مینامید، با حضور در دفتر معاون سازمان و آقای مهرداد مسئول دفتر حقوقی آن و دفاع از تصحیحی بودن این اثر از سوی اینجانب و دانشجو خانم مرضیه حسینی اورازان، مسئله با تعلیق انتشار کتاب و تعهد اینجانب مبنی بر توقف انتشار آثار این سازمان، حل و فصل یافت.

اینجانب نیز در نامهای به کتابراه که در بخش پشتیبانی این اثر و دیگر آثار آن آمده نوشتم:

 با توجه به اعلام نارضایتی برخی از ناشران و همچنین احتمال شکایت برخی از نویسندگان، لطفا انتشار کتابهای فوق را متوقف کنید و لینک آن را از صفحه کتابراه حذف کنید.

در پی این درخواست، کتابراه از تاریخ 15 اردیبهشت انتشار این مجموعه را متوقف کرد.

8        بهمن     1396

یکی از رخدادهای نادر وغیر قابل انتظار در زندگی من همین روز اتفاق افتاد که برنامه سفر ده روزه من و همسرم به تانزانیا آغاز ‌می‌شد. ماه پیش وقتی مشغول خریداری برخط بلیط این سفر بودم به اشتباه، پرواز رفت از تهران را فردای همان روز ذخیره بلیط (9 دی) زدم در حالی که تاریخ برگشت 16 بهمن بود و چون بلیطم غیر قابل تغییر بود مجبور شدم همان ماه پیش، از بلیط رفت استفاده کنم تا هر دو مسیر سوخت نشود. اتفاق جالب در آن سفر، همین ناگهانی بودن آن بود و اینکه مجبور شدیم شبانه هتل را ذخیره و دلار را خریداری کنیم و چمدان سفر رو ببندیم. البته برای من که از نظر Booking.com یک Frequent traveler (پرسفر) هستم یک فرصت مناسبی بود که سفر را یکماهه کنم اما به خاطر امتحانات پایان نیمسال‌ نمی‌توانستم و به این ترتیب، بلیط برگشت جدیدی خریدم و برگشت آن بلیط قبلی به جای خود معتبر باقی ماند و همین سبب شد تا برنامهریزی سفر بعدی را در دستور کارم قرارم بدهم.

در برنامهریزی سفر جدید یکماه فرصت داشتم و از به همین خاطر برنامهریزی بسیار دقیقی را سر فرصت انجام دادم که دیگر مو لای درزش‌ نمی‌رفت حتی پروازهای داخلی بین شهری تانزانیا را هم بصورت برخط خریداری کردم. اما اتفاق بی‌سابقه و غیر قابل انتظار این بود که بارش برف سنگین 70 سانتیمتری در تهران باعث بسته شدن فرودگاههای تهران شد و کلیه پروازهای داخلی و خارجی به مدت دو روز لغو شد. طبق برنامه‌ریزی من، شب قبل به منزل مادری در کرج رفتم تا به فرودگاه مهرآباد و پرواز ساعت 8 صبح به مقصد شیراز و از آنجا به دوبی و کلیمانجارو نزدیکتر شده باشم. اما بارش ممتد برف و یخبندان که در 4 تا 5 سال گذشته در کرج و تهران سابقه نداشت باعث شد جز مترو، همه وسایل نقلیه عمومی و خصوصی از کار بیفتد و من که از 5 صبح از خانه بیرون زده بودم مجبور شدم چمدان خود را سر گرفته و از میان برفها راهم را به سمت مترو و ایستگاه فرودگاه باز کنم. با تلاش خستگی ناپذیری بموقع و ساعت 7 به فرودگاه مهرآباد رسیدم و همین جا بود که متوجه شدم همه پروازها لغو شده است. تا این زمان نه شبکه خبر از بسته بودن مهرآباد مطلبی منتشر کرده بود و نه اپلیکیشنهای اطلاعات پرواز از لغو، خبری؛ انگار برف سنگین همه را زیر کرسی به خواب برده بود. در این روز و با این وضعیت برفی، 11 هزار قدم راه رفته بودم تا از برنامه عقب نمانم اما چه کنم که همه چیز در اختیار من نبود. با همین وضعیت دشوار، مسیر زمینی به منزل مادری در کرج را پیمودم تا پس از دو روز که راه قزوین باز شد به منزل برگردم.

16   مرداد       1395

پدرم در سن 87 سالگی پس از سه روز بستری در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان قائم کرج بر اثر خونریزی مثانه و نارسایی قلبی درگذشت. وی از یکهفته پیش از این دوبار به زمین خورده بود و آزمایشهای مغز نشان داد که در نتیجه سکته مغزی بوده است.

پدر مرحوم ویژگیهای مثبت بسیاری داشت که از جمله آن خندهرو و خوشخنده بودن بود و شاید از همین خصلت بود که همواره به خوشرویی سفارش‌ می‌کرد و حتی در عزای دو فرزند شهیدش و نزدیکترین خویشانش مانند دو برادر و خواهر بزرگترش جز اشک‌ نمی‌ریخت. همین ماه پیش بود که وقتی برای تسلیت درگذشت خواهرش در سانفرانسیسکو با عجله به کرج رفتیم با چنان خوشرویی وی مواجه شدیم که ندانستیم چگونه تسلیت بگوییم. به نظر وی، خواهرش از رنج بیماری راحت شده بود و به رحمت خدا پیوسته بود و دیگر جایی برای حزن و اندوه نبود. البته پدرم به قول خودش داغهای بسیاری دیده بود؛ دو فرزندش در نوزادی از دنیا رفته بودند و فرزند شهید نخستش، کمرش را در سال 1361 شکسته بود اما تا آخرین شبهایی که در بیمارستان همراهش بودم همواره از لبخند در سختترین شرایط کوتاهی‌ نمی‌کرد. سفارش اکید او این بود که پس از خاکسپاری وی نباید کارهایمان رو تعطیل کنیم و به زندگی عادی برگشته و شادی به ویژه ازدواج را خیلی سفارش‌ می‌کرد.

خصلت نیک دیگرش سخاوتش بود بطوری که برای هر فرزندش در جوانی سرمایه کار اختصاص داد و برای تأمین معاش آنان دل سوزاند. حتی در زمانی که خود نیاز مالی داشت اما واحد آپارتمانی اضافی خود را به جوانان تازه ازدواج کرده و نیازمند به نیمبها اجاره‌ می‌داد. ما را همواره به جدیت در کار توصیه‌ می‌کرد و اینکه از حرام و حرامیان دوری گزینیم و رضایت خدا را بر هرچیز ترجیح دهیم. وی در جوانی در میان برادران خود به احمد درستکار معروف بود و تقسیم غذای مشترک به او واگذار‌ می‌شد. در اواخر عمرش هم همه اموال و املاکش را وقف اوقاف و دفتر امام جمعه اراک کرد و این اشتیاق وی آن قدر شدید بود که به استناد ولایت پدری، همه املاک من را نیز ضمیمه وقفیاتش کرد تا من را از رفت و برگشت قزوین-اراک و طرحهای کشت و صنعت خود بازداشته و مرا مجبور کند که تنها در مسیر علم و دانشگاه قدم و قلم بزنم و البته دقت داشت که این علم من نیز همراه فهم و فایده اجتماعی و درآمد اقتصادی باشد. یادم هست که همزمان با فرصت مطالعاتی من به کانادا در سال 1384 چگونه اشک‌ می‌ریخت که من سند چاه عمیق خود را نیز به نام اوقاف اراک بزنم. وقتی از او پرسیدم این امر و دستور است؟ چیزی گفت که دل من و خانواده‌ام را سوزاند؛ در حالیکه اشک در چشانش حلقه زده بود گفت التماس‌ می‌کنم. اوج این ایثار به حدی است که وی نه تنها خود وجهی برای مراسم سوگواری پس از وفاتش باقی نگذاشت بلکه ما را تشویق‌ می‌کرد که اگر خواستیم از جیب خودمان هم خرجی بکنیم خرج ایتام و فقرا کنیم. او کسی بود که نوه خود را مانند پدر شهیدش بزرگ کرد تا روی پای خود بایستد.

از جمله چیزهایی که خیلی بدش‌ می‌آمد و به نظر بسیاری از مردم شاید افراطی بود ورقبازی و سیگار کشیدن بود. یادم هست که در دوره مدرسه راهنمایی که به تشویق او به آموزشگاه زبان‌ می‌رفتم یک روز کارت واژگان درست کرده بودم که آنها را از بر کنم ولی به نظر او چنین رسیده بود که کارت پاسور است و شروع به تشرزدن من کرد. تنفر او از سیگار هم به حدی بود که حتی در پارک و خیابان به جوانان سیگاری تذکر‌ می‌داد و یادم هست که یک روز که برای خرید عروسی خودم به بازار تهران رفته بودیم به دوست دوره دبیرستانیام برای اولین بار برخورد و دیدهبوسی کردم ولی سیگار در دست او باعث شد که پدرم فکر کند من با افراد سیگار در تماس هستم و مرا مورد بازخواست قرار داد. اینها نمونه کوچکی از برخورد در برابر فسادهای کوچک بود و معتقد بود که از همین جاها است که فسادهای بزرگ شکل‌ می‌گیرد.

با اینکه از سواد خواندن و نوشتن اندکی برخوردار بود اما در چندین حرفه، بصورت تجربی تخصص کسب کرده بود و اقدامات نوآورانه‌ای هم به کار بسته بود: در رانندگی ادوات کشاورزی، کامیون و تاکسی و خودروهای بانک اعتبارات صنعتی گرفته تا میکانیکی. بارها در جریان جنگ با عراق به مناطق جنگی رفت تا در تعمیرگاههای آنجا انجام وظیفه کند و حتی یکبار با سوهانزدن یک قطعه‌ای توانسته بود یک ضد هوایی را دوباره به کار اندازد و من هرگاه با ابتکار ساده‌ای یک دستگاه را به راه می‌اندازم به یاد وی می‌افتم.

خاطرات بسیاری از کودکی تا سفر به خارج برای تحصیل و مأموریت خارج از کشور دارم. همیشه از تشویق به ادامه تحصیل فرزندان کوتاهی‌ نمی‌کرد. از ثبتنام من و دیگر برادرانم در مدارس اسلامی خصوصی در دوره پیش از انقلاب اسلامی گرفته تا کلاسهای زبان خصوصی در آموزشگاه خوارزمی و همواره اولویت فرزندانش را در تحصیل قرار‌ می‌داد و کمک به او در کشاورزی را به روزهای تعطیل و تابستان خلاصه‌ می‌کرد. با اینحال اصرار بی‌اندازه هم‌ نمی‌کرد برای همین به برخی برادرانم اجازه داد تا در دبیرستان ترک تحصیل کنند اما مرا حمایت فکری و معنوی جدی کرد تا آخرین مراحل تحصیل را ادامه دهم. گرچه هیچوقت در مورد من به وعدههای خود عمل نکرد اما من با اطلاع از همین وعدههای توخالی او بود که در مسیر تحصیل پیش آمدم؛ یکبار وعده پیکان داد که دانشگاه قبول شوم اما به کسب مدرک فوق لیسانس عقب انداخت و آخر سر هم زیرش زد. برای اعزام فکر کردم قراردادی با او ببندم که اگر در امتحانات اعزام قبول شدم، آن وعده قبلی را اینبار تبدیل به قرار کرده و مجبور به وفای عهدش کنم اما باز هم نشد و به بازگشتم موکول کرد که آنهم باز کمکی نکرد. البته من طلبی ندارم اما همین وعدههای او کمک بسزایی به من کرد و شور و وجد زایدالوصفی در تحصیل علم به من داد.

پس از بازگشت از استرالیا در سال 1373 تا سالها بعد نسبت به فعالیت علمی بین‌المللی بیعلاقه بودم و قدری ترس هم داشتم اما وقتی در سال 1382 اولین دعوتنامه همایش بین‌المللی مسکو به دستم رسید چنان مرا برای شرکت ترغیب کرد که تاکنون از سالی دو یا سه بار سفر علمی و مأموریت خارج از کشور حتی در بدترین شرایط هم صرفنظر نکرده‌ام.

آخرین سفری که با وی بودم همراه خانواده و مادرم به مشهد مقدس در تعطیلات عید فطر 20-16 خرداد 1395 بود که یک سفر ماندگار شد. از دو هفته قبل که برای سفر توافق کردیم هر روز از مادرم جویای سفر‌ می‌شد و خیلی اصرار داشت که یک وقت این برنامه بهم نخورد. با سختیهای بسیاری که برایش داشت اما انگار که سفر خداحافظی بود. مهمترین سختی وی این بود که‌ نمی‌توانست بیش از 20 متر در هر بار، پیادهروی کند و مشکل بعدی در نشست و برخاست بود بطوری که اینکار به هنگام قضای حاجت برای او بتنهایی یکساعت طول‌ می‌کشید. توافق کردیم که در چهار روزی که آنجا بودیم یک سحر در میان به حرم برویم اما یک صبح متوجه شدم که برای اینکه مرا برای قضای حاجت بیدار نکند ابتکار جالبی بخرج داده و با پشتی مبل، سطح توالت رو بالاتر آورده بود. در تشویق این ابتکار جالب گفتم که جایزهاش یکبار اضافه به حرم است که با روی گشاده استقبال کرد و حاضر شد.

گرچه در طول عمرم افراد مؤثر بسیاری در کنارم بوده‌اند اما پدرم با اینکه کمتر در دسترسم بود، جایگاه فصلالخطاب اختلافات خانوادگی و نقش عالیترین مشاور کار و زندگی را برایم داشت و سختترین و پیچیدهترین مسایل را که با او در میان‌ می‌گذاشتم از راهنمایی ساده و دعای خیر او بهره می‌بردم. اگر همان توصیههای ارزشمند او نبود، تحمل این بزرگترین ضایعه عمرم شاید اینقدر آسان نباشد. روحش شاد

4     مرداد         1395

در مأموریتی از سوی روح الله بیات، معاون بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) خطاب به رضا باغبان کندری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان ترکیه، برای همکاری های دانشگاهی عازم شدم.

3     فروردین     1395

به به چه دختری! عجب ناز و توانی! اِلنا کوچولو نخستین نوه پسری من و همسرم، و فرزند فاطمه خانم بهرام یزدرودی و آقا مرتضی در ساعت 11 صبح در بیمارستان پاستور قزوین به دنیا آمد.  

21   تیر           1394

به به چه دختری! عجب ناز و جذبهای! حُسنا کوچولو نخستین نوه دختری من و همسرم، و فرزند علی آقا ملازینل و مریم خانم در ساعت 8:30 صبح در بیمارستان رازی قزوین به دنیا آمد.  

3  اردیبهشت 1394

کلید تدبیر دولت یازدهم در قفل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی ره برای بار دیگر چرخید و این بار 26مین نشست هیئت ممیزه دانشگاه به ریاست دکتر سید ابوالحسن نائینی، گزارش کمیسیون تخصصی  به ریاست دکتر ابراهیم متقی مبنی بر احراز 199 امتیاز، گزارش کمیسیون فرهنگی به دبیری دکتر محمدرضا صلح جو مبنی بر احراز 14.5 امتیاز و مصوبه کمیته منتخب به ریاست دکتر محسن عینی مبنی بر احراز 238.5 امتیاز را برای ارتقای اینجانب به دانشیاری تأیید کرد. با وجود احراز شرایط لازم از سال 1386و شش بار تشکیل پرونده، در نهایت، تدابیر قانون گرایانه آقایان دکتر ولی الله برزگر کلیشمی و دکتر محمدرضا صلح جو، معاونان آموزشی و فرهنگی دانشگاه، بر بغض و حسد برخی مدیران پیشین دانشگاه فائق آمد و شروع دانشیاری اینجانب از 7 دی 1393 تصویب شد. من از همه اینان و آنان تشکر‌ می‌کنم چرا که راه پیشِ روی مرا هر دو گروه حامیان و حسودان، همواره روشن نگاه داشته‌اند. عَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَ هُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ وَ عَسَى أَن تُحِبُّواْ شَيْئًا و َهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَ اللّهُ يَعْلَمُ وَ أَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ

29 بهمن 1393

جشن عروسی آقا مرتضی و فاطمه خانم بهرام یزدرودی در تالار برلیان واقع در پونک قزوین با حضور 420 نفر از میهمانان برگزار شد.

 24 دی 1393

یه خاطره براتون تعریف کنم. سال اول یا دوم دبستان بودم یادم نیست دقیقا. همیشه جزو اولین کسانی بودم که‌ می‌رفتم مدرسه. شاید یکساعت یا دست کم نیم ساعت زودتر مدرسه بودم. گاهی اوقات هم که در مدرسه باز نشده بود دم در تو کوچه منتظر‌ می‌ماندم. چند نفری بودیم که هر روز اینجوری تجمع میکردیم تا در مدرسه باز شود.

چند روزی که گذشت مدیر مدرسه به اینکار ایراد گرفت و تهدید کرد که از این پس هر کس زودتر از به گمانم ده دقیقه به 8 صبح بیاید مدرسه تنبیه خواهد شد و برای اینکار یکی از بچه های کلاس پنجمی را مأمور کرد که سر کوچه بشیند و اسم هر کس رو که زودتر وارد حتی کوچه مدرسه شد، بنویسد. اتفاقا اون فرد هم محلی من بود و یادم‌ می‌آید که یه جورایی هم دوست هم بودیم. اصلا انتظار نداشتم که او اسم مرا بنویسد.

روز بعد من با همان انگیزه‌ای که زود بیدار‌ می‌شدم و پی مدرسه‌ می‌رفتم به سر کوچه که رسیدم، مأمور مدیر را دیدم. یک هو جا خوردم و با تردید از راه دور یعنی آن ور خیابان به وی نگاه و سلام کردم. وی از راه دور مرا صدا کرد که نزدش بروم و به من گفت که کاری با من نداره و اسمم رو‌ نمی‌ده. من هم اعتماد کردم ولی وقتی به نزدش رفتم و دست دادم دستم را نگه داشت و گفت باش تا به مدیر بدهمت.

هر چه من اصرار کردم به خرجش نرفت و بالاخره وقتی در مدرسه باز شد و مدیر آمد مرا به وی داد و با اینکه دانش آموز زرنگی بودم ولی اولین کسی بودم که برای اینکار تنبیه شدم. از این پس، بسیار شد که از نزدیکترین خویشان و دوستان برای تندروی و سحرخیزی جریمه شدم.

 

2 بهمن 1393

یکی از خاطرات بسیار شیرین زندگی هر فردی خواستگاری از شریک زندگی و تشکیل خانواده آینده اش است. شاید برای برخی یکبار اتفاق افتاده باشد اما برای من بسیار. شاید برای برخی در سن نوجوانی، جوانی یا پیری اما برای من در سن طفولیت. شاید فردی باشد که با تشویق و تهدید اقدام به ازدواج کرده باشد اما من از صمیم قلب و یکه و تنها پا به این وادی گذاشتم. حالا فکر‌ می‌کنید چند ساله بودم که چنین حس و حالی همراه با شعور و آینده نگری به من دست داده باشد؟ جالب است بدانید تا جایی که یادم‌ می‌آید چهار یا پنج ساله بودم اما نه برای خودم بلکه واسطه شدم برای برادرم به خواستگاری رفتم. البته ظاهر کار این بود که من برای برادرم که دو سال از من کوچکتر بود خواستگاری‌ می‌کردم اما در واقع اولین آزمون خودم برای ورود به این عرصه بود که بدون اطلاع پدر و مادرم و با ابتکار خودم دست به اینکار‌ می‌زدم.

جریان از این قرار بود که در همسایگی ما یک میوه فروشی بود که از آن خرید روزانه‌ می‌کردم. من از کودکی مسئول خرید بودم و حتی با وجود برادر دیگرم که دو سال هم از من بزرگتر بود اما چون کارم رو خوب انجام‌ می‌دادم مادرم از من‌ می‌خواست که خرید کنم. گاهی با او به خرید‌ می‌رفتم و گاهی هم تنها. حتی یادم هست که روزی برای خرید یک سیر گوشت‌ می‌رفتم که یک جوان از من پرسید کجا‌ می‌روم گفتم گوشت بخرم. گفت کو پولت؟ من همینکه کفم را باز کردم تا پولم را به وی  نشان دهم زد زیر دستم. ریختن پول خرد همان و قاپیدن و فرار کردن وی همان. به این ترتیب دست خالی به خانه برگشتم. از آن پس مادرم گفت که پولت را سفت بگیر و به کسی نشان نده ولی باز به کار خرید مأمور‌ می‌شدم.

خرید میوه هم پای من بود. یک روز دختر دو سه ساله‌ای رو دیدم که کلاه قشنگی بر سر داشت و روی هندوانه ها اون بالا نشسته بود. خیلی تعجب مرا برانگیخت. به نظرم خیلی زیبا آمد. یادم هست که پرسیدم این دختر کیست و فهمیدم که دختر میوه فروش بوده است. ولی یادم نیست که از میوه فروش پرسیدم یا از مادرم. ولی واکنش من این بود که روز بعد دست برادر کوچکم را بگیرم و به مغازه ببرم و از میوه فروش برای وی خواستگاری کنم. تا اینجای ماجرا کاملا یادم هست اما باقی ماجرا به گونه‌ای که مادرم تعریف‌ می‌کند این است که مغازه دار به شوخی از من خواسته که این طوری که خواستگاری‌ نمی‌کنند! برو و با پدر و مادرت بیا. دیگر‌ نمی‌دانم چه دردسری پدر و مادرم از دستم کشیدند تا مرا از این کار منصرف کنند. معلوم بود که نه برادرم به چنین کاری‌ می‌اندیشید و نه پدر و مادرم این را جدی‌ می‌گرفتند.

بعد از این ماجرا، به طوری که یادم‌ می‌آید خواستگاری من از خانم معلم مهد کودکم که در آن زمان "کودکستان"‌ می‌گفتند بود. این بار موضوع دلباختگی خود من در میان بود و دیگر بهانه‌ای هم در کار نبود حتی انگشتر مادرم را هم برایش بردم ولی او هم بشوخی گفته بود که باید با مادرم به خواستگاری بروم. اما وقتی مادرم فهمید و موضوع در خانه مطرح شد جنجالی به پا شد و برادر دیگرم که ده سالی از من بزرگتر بود مرا بالای سرش بلند کرد و چندان چرخاند که هوش و حواسم سر جایش آمد. از آن پس دیگر سرم به درس و مشق گرم شد. اما این آتش درون هیچگاه خاموش نشد و گاه و بیگاه زبانه‌ می‌کشید. تا اینکه در سال سوم دانشگاه با همسر عزیز و مادر فرزندانم وصلت کردم.

البته این داستان طولانی دلباختگی فقط از طرف من نبوده بلکه از زمانی که یادم هست از اطراف نیز سایه هایی در قالب نگاه های سنگین احساس‌ می‌شد. حتی زمانی که صاحب فرزند بودم نیز افرادی که دلباخته من شده بودند درخواست هایی‌ می‌کردند ولی من همواره به قولی که همسرم داده بودم وفادار ماندم. مواردی بود که مجبور شدم حتی دخترم را به کلاس دانشگاه ببرم و به دانشجویان دختر معرفی تا شاید مانع احساسات نابجای دیگران شوم و همواره مدیران گروه و دانشگاه آزاد زنجان، کرج و دانشگاه پیام نور و بین‌المللی امام خمینی نیز در جریان بودند تا سوء استفاده‌ای از این بابت نشود.

 

 

امروز بعد از ظهر دکتر عبدالعلی آل بویه، رییس پیشین دانشگاه، به دفترم آمد و حدود یک ربع گپ زد. دفتر من تنها چند اتاق با دفتر وی در دانشکده فاصله دارد اما در مدت نزدیک به 8 ماه از برکناری وی در دانشگاه، این اولین بار بود که به دیدن من‌ می‌آمد. با لباسی ساده و دمپایی به پا، دم در، سلامی کرد و وقتی روی گشاده من را دید، وارد دفترم شد و پس از دست دادن روی صندلی نشست تا خوش و بشی کرده باشد. دو سه روز پیش از او نیز دکتر فرزاد جهان بین، معاون پیشین فرهنگی دانشگاه و دبیر کمیسیون فرهنگی دانشگاه در دوره آل بویه آمده بود و سخت دیده بوسی‌ می‌کرد و التماس دعا داشت.

اول از دانشیاری من پرسید بی‌انکه منتظر پاسخ من باشد چند بار گفت که "حالا که ما نیستیم چرا اقدامی‌ نمی‌کنی!". انگار پیشتر میدانست که من دیگر اهمیتی به این موضوع نشان نمیدهم. بعد، از زمان سرپرست شدنش در دانشگاه خاطره‌ای گفت که شنبه حکم را دریافت کرده ولی تا سه شنبه بروز نداده تا دکتر غفوری روز دوشنبه هیئت رییسه را در دانشگاه برگزار کند. بعد، از دوستان همکارش گفت که وقتی شنیدند او موقتا رییس شده به خود فرو رفته و هیچ تبریکی به وی نگفتهاند. منظور او این بود که دوستان نزدیک، حسودترین افراد هستند. وی از دکتر فضلوی و دکتر حکاک نام برد که در خط او بودند اما بر ضد او میزدند تا خود رییس شوند. وی میگفت افرادی مثل دکتر خانلری و دکتر نائینی در حد ریاست بودند ولی میدانستند که در آن دولت جایی ندارند، بر ضد او هم کاری نمیکردند اما آن دو، بیشترین ضربه را به وی زدند و در هر جا هم کسانی بودند که خبر آنان را برایش میآوردند.

نمی دانم چرا اینها را به من میگفت شاید میخواست درد دل کند. شاید هم مقدمهای بود تا مثل دکتر جهانبین به هدف برنامهریزی شدهاش برسد و از اشتباهکاریها و سوءظنهای دوره مسئولیت خود تبری جوید. سپس، از دانشیار شدن دکتر درویشی و دکتر فضلی گفت که به دستور وی کمیته منتخب اینان سال 1390 برگزار شده ولی کمیسیون آنها بنا به استعلام وزارتخانه، تا تعیین تکلیف دادگاه به تأخیر افتاده و همین، کمکی به اینان شد تا از سال 90 حقوق دانشیاری دریافت کنند. بعد از این، به طرح ادعای دکتر محسنی پرداخت که مقاله وی را در فصلنامه خود چاپ کرده و گفت همه سروصداهای وی از روی تندمزاجی وی بوده و بعد از کنارهگیری از ریاست، با او آشتی کرده است.

دست آخر هم کنایهای به من زد که مطالب من را در این تارنما پیگیری میکند از جمله اینکه نوشته بودم فرمانده جنگ نرم در دانشگاه، به نرمی کنارهگیری کرد. وی آنگاه طلب بخشش کرد و من او را به خدا سپردم. شاید هدفش طلب عفو بود اما من خیلی پیشتر او را بخشیده بودم با اینکه در نامهای در سه سال پیش به او نوشته بودم که بیش از یکصد میلیون تومان به من خسارت زده و مرا از سفرهای علمی و فرصت مطالعاتی و دانشیاری محروم کرده است. وی حتی در نامههایی به وزارت علوم که با پیشنویس دکتر حکاک تهیه شده بود، اتهاماتی را مطرح کرده بود تا وزارت به پرونده دانشیاری من رسیدگی نکند و آن را به دانشگاه بازگرداند.

او خود تعریف کرد در بازگشت از سفر چین احساس ناراحتی قلبی کرده و در بیمارستان در یک لحظه دچار سکته شده که اگر شوک قلبی دستی یک پرستار خانم به وی نمیشد معلوم نبود سرنوشتش چه میشد. وی در لابلای صحبتش از من پرسید "دکتر چکار میکنی که اینقدر جوان ماندهای؟!"من جز لبخند چه میتوانستم به وی بگویم؟ بگویم برای قدرتی که پایدار نیست، دوستانم را‌ نمی‌رنجانم و از خود دور‌ نمی‌کنم که میدانست؛ بگویم حرص دنیا را‌ نمی‌خورم که به خود بیشتر از دیگری آسیب میزنم که باز هم خود میدانست. اما فقط برای اینکه از من نرنجد به او گفتم کمی بیشتر استراحت و ورزش بکن. دست وی را به گرمی فشردم و به امان خدا سپردم.

 

4   تیر    1393

یک روز استثنایی در زندگیام رقم خورد. در آخرین روز حضورم در دانشگاه شاهد، امتحان درس فن دیپلماسی و آیین کنسولی را برگزار کردم و با دکتر زاهد غفاری هشتجین، مدیر گروه محترم علوم سیاسی و دانشجویان گرامی خداحافظی کردم. در طی دو سال تدریس در این دانشگاه، تجربه جدیدی برایم حاصل شد و شیوه نقد آثار و منابع دانشگاهی را همزمان با دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، در آن دانشگاه نیز عرضه کردم و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. آن روز به یاد ماندنی بود که یکی از دانشجویان خانم، یک کوله پر از کتاب معتبر و موثق برای تطبیق با کتاب منبع سر کلاس آورده بود در حالی که او و دیگر دوستانش، اوایل از نبود منبع کافی در کتابخانه دانشگاه شکایت داشتند. اینها و دانشجویان زیرکی مانند علیپور، ماندنی، کربلایی، یاری، شیخی و غلامی، انگیزه مرا برای تدریس و تحقیق بیش از پیش کردند. اما دوری و فاصله دانشگاه و همچنین آلودگی هوای تهران، مرا خسته و آزرده کرده بود و دیگر حوصله ادامه این وضعیت را نداشتم.

اما این، همه یک روز استثنایی نبود. وضعیت استثنایی زمانی ورق خورد که در بازگشت از این دانشگاه، به دیدار مدیران انتشارات تیسا رفتم. تاکنون در گذشته پژوهشی من سابقه نداشت که همچون امروز در یک ملاقات کاری با افراد پرانگیزشی همچون آقای احمدی و خانم سیاه پشت، بتوانم چهار قرارداد تألیف کتاب و وعده انتشار یک مجموعه ده جلدی از کتابهای آموزشی را امضاء کنم. در گذشته کتابهای زیادی را به زیور نشر سپرده بودم اما هر یک از یک سال تا چهار سال در نوبت‌ می‌ماند در حالی که طبق این برنامه، تا پایان سال 1393یک مجموعه کتاب آموزشی به لطف الهی و همکاری دانشجویانی که در آن شیوه نقد کتاب درسی پیشتاز بوده و بزودی نامشان در فهرست نویسندگان ثبت و ضبط خواهد شد،  آماده انتشار و آثار این روز استثنائی تا پایان سال 93 تکمیل خواهد شد.

 

دی      1392

بالاخره کلید تدبیر در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) هم چرخید و رییس دانشگاه که با ریاکاری مدعی رهبری جنگ نرم در صحنه علمی دانشگاه بود و با دامگستری و پروندهسازی علیه اعضای هیئت علمی و دانشجویان، جای خودی را با غیرخودی، و دوست را با دشمن اشتباه گرفته بود، برکنار شد. البته وی که حدس میزد سرنوشتی جز این نداشته باشد، در ماه گذشته و به دنبال گزارش هیئت بازرسی وزارت علوم به دانشگاه، با توسل به رانتهای خود در میان اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، تلاش کرد تبلیغات مسمومی بهراه اندازد و خود را موجه نشان دهد، اما غافل از این بود که اشک و آه مظلوم بالاخره دامانش را خواهد گرفت بیآنکه دیگر فرصت جبران 4 سال سوءاستفاده از اختیارات قانونی و ولایی را داشته باشد.

 

خرداد    1392

کمیته منتخب ارتقاء اینجانب برای بار ششم با حضور آقایان دکتر عبدالرحمن عالم، دکتر موثقی از دانشگاه تهران و دکتر مجید بزرگمهری و دکتر جواد رضازاده از دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) تشکیل شد و با 26 امتیاز مقاله پژوهشی و مجموع 238 امتیاز، صلاحیت ارتقاء علمی اینجانب را برای بار ششم تأیید کرد. ولی ... بزودی جزئیات اعلام‌ می‌شود.

 

16   اردیبهشت    1392

دکتر امیرعباس رصافی، معاون پژوهشی دانشگاه بینالمللی امام خمینی، با ارسال نامهای به اینجانب ضمن قدردانی از تلاشهای ارزنده اینجانب در زمینه پژوهش اعلام کرد که اینجانب بعنوان "پژوهشگر منتخب سال 1391" انتخاب شدهام. در مراسمی نیز که به منظور تقدیر از پژوهشگران منتخب دانشگاه در روز دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 با حضور دکتر عبدالعلی آلبویه، رییس دانشگاه، برگزار شد، از اینجانب تقدیر گردید.

 

آذر                 1391

با نزدیک شدن به مرز پنجاه سالگی و در حالی که نزدیک به پانزده سال به بازنشستگی رسمی اینجانب مانده است تصمیم گرفتم نه مشغله دیگری برای خودم بسازم و نه پیشنهاد دیگری را از دوستانم قبول کنم و برای اینکه جا را برای نیروهای جوان باز کرده باشم مشاغل کنونیام را به تدریج کاهش دهم و تنها به تدریس و راهنمایی درسی اکتفا کنم. (در پی این تصمیم، از بار دو مسئولیت اجرایی؛ یکی در اوایل سال 1392 از ریاست یک دانشگاه غیر انتفاعی در قزوین و دیگری در اواخر سال 1392 و 1397 از چندین پست مدیریتی در یک دانشگاه دولتی قزوین شانه خالی کردم.)

 

اردیبهشت         1391

به دلیل مشغله کاری و دوری مسافت محل مؤسسه در خوی، در نامهای به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از عضویت در هیئت مؤسس مؤسسه شمس تبریزی انصراف قطعی دادم. پیشتر در بهمن ماه گذشته از نمایندگی هیئت مؤسس و سرپرستی مؤسسه استعفاء کرده بودم.

 

تیر         1390

وزرات علوم، تحقیقات و فناوری با تأسیس موسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی شمس تبریزی در سه رشته کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی حسابداری، کارشناسی ناپیوسته مدیریت بیمه و کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی مدیریت امور فرهنگی در شهرستان خوی موافقت قطعی نمود. برای اطلاع بیشتر از جزئیات رشته ها به سازمان سنجش آموزش کشور، یا دفترچه شماره 2 راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری 1390، گروه آموزشی علوم انسانی، ص 143 و دفترچه شماره 2 راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1390، صفحات 16، 55، 57 و 59 مراجعه کنید.

 

7   دی    1389

دکتر محمد سروی، مدیر پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، در نامه‌ای به اینجانب ضمن تقدیر از فعالیت های پژوهشی اینجانب اعلام کرد که اینجانب بعنوان "یکی از پژوهشگران منتخب دانشگاه در سال 1389" انتخاب شده ام. در مراسمی نیز که به منظور تقدیر از پژوهشگران منتخب دانشگاه در روز شنبه 10 دی 1389 با حضور آقای دکتر آل بویه، رییس دانشگاه، برگزار شد، از اینجانب تقدیر گردید.

 

26 مرداد 1389

برای زیارت عتبات عالیات به همراه مادر و همسرم عازم عراق شدیم. مدیریت کاروان پوریا سیر برعهده آقای ولی الله عموئی بود و ساعت 8 صبح با اتوبوس جوان سیر ایثار از امامزاده حسین حرکت کردیم. پس از طی مسیر همدان-باختران، عصر هنگام بود که به قصرشیرین رسیدیم و شب را در هتل رستوران نخل طلایی گذراندیم تا صبح زود در مرز خسروی حاضر شویم. از آنجا که این سفر در ماه مبارک رمضان انجام شده بود زائران ایرانی به نصف کاهش یافته و در نتیجه از تراکم جمعیت در همه جا کاسته شده بود. بدون مشکل از گمرک عراق گذشته و حوالی ساعت 6 عصر از بغداد و رودخانه دجله گذشته و به کاظمین رسیدیم. در مسیر، حوالی خانقین، یک اتوبوس عراقی حامل کاروان ایرانی را در کنار جاده دیدیم که بکلی سوخته بود. این حوادث در حالی است که هر سه تا پنج اتوبوس کاروانهای ایرانی از سوی دو خودروی مسلح در جلو و عقب همراهی‌ می‌شود و تقریبا در هر بلندی یک برج دیدبانی و در هر دو تا پنج کیلومتر، یک ایست بازرسی به نام سیطره وجود دارد و همه وسایل را با دستگاه کنترل‌ می‌کند. دو روز قبل از ورود ما به عراق، یک موتورسوار انتحاری خود را به اتوبوس زده بود و 17 نفر ایرانی را به کشتن داده بود.
پس زیارت مقبره های امامان موسی کاظم و محمد تقی (جواد الائمه) و سید رضی و سید مرتضی شب را در کاظمین سپری کرده و صبح زود به قصد زیارت سامره حرکت کردیم ولی در راه بدلیل انفجار یک مین در مسیر حرکت یک کاروان نظامی آمریکایی، درست در فاصله یک ربعی سامره متوقف شدیم و پس از 4 ساعت انتظار و از آنجا که معلوم نبود راه باز خواهد شد یا نه و اینکه بمب و مین دیگری در راه خواهد بود یا نه تصمیم به بازگشت گرفتیم. اگر بیش از این تأخیر‌ می‌کردیم به ترافیک بغداد‌ می‌خوردیم و خسته و کوفته تا شب هم به نجف‌ نمی‌رسیدیم. به هر حال تصمیم یگان امنیتی بر این شد که بازگردیم. در راه بازگشت مقبره سید محمد پسر امام جواد را هم زیارت کردیم. سید محمد در زمان جوانی و در حیات پدر فوت کرده بود و قرار بوده که ولایت پس از پدر به وی برسد که سرنوشت چنین نشد و ولایت به امام حسن عسگری رسید که در سامره موفق به زیارت مقبره وی نشدیم.

حوالی اذان مغرب بود که به نجف رسیدیم و سه شب در هتلی در شارع الصادق نجف ماندیم و از مقبره های حضرت علی ع، قبرستان وادی السلام، کمیل، مسجد کوفه بازدید و زیارت کردیم. در وادی السلام که گفته‌ می‌شود نخستین قبرستان و یکی از بزرگترین آنها در جهان است مقبره پیامبران هود و صالح را زیارت کردیم. به درون سردابهای برخی از قبرها رفتیم که زیر زمین به اندازه یک آپارتمان دو خوابه وسعت داشت و در هر اتاقی چندین نفر دفن شده یا قرار بود که دفن شوند. مسجد کوفه هم خیلی بزرگ بود و تقریبا همه اماکن متبرکه در دست ساخت و ساز و گسترش بودند. خانه حضرت علی و مقبره خدیجه خواهر حضرت عباس همه و همه نوسازی شده بودند. کمکهای مردمی که به این اماکن‌ می‌رسید از سوی تولیت این اماکن صرف ساخت و ساز‌ می‌شد و مثلا همین مسجد کوفه که تا دو سه سال پیش خاکی بیش نبود بازسازی شده و تمام صحن آن سنگ فرش سفید شده بود که بدون عینک آفتابی‌ نمی‌شد از آن براحتی گذشت. گرمای هوا بحدی بود که از ساعت 11 به بعد دیگر‌ نمی‌شد روی سنگ فرشهای آن راه رفت. خوشبختانه در این سفر گرفتار طوفاد شن نشدیم که گفته‌ می‌شد در این مواقع چشم چشم را‌ نمی‌بیند و بدون چفیه خیس‌ نمی‌شود تنفس کرد.

روز پنجم این سفر عازم کربلای معلا شدیم. در مسیر از مسجد سهله بازدید کردیم و حوالی ظهر به کربلا رسیدیم و در هتلی در شارع الجمهوری اقامت گزیدیم. خوشبختانه به دلیل کاهش مسافران ایرانی در این ایام، اتوبوسها و هتلهای خوبی به ما رسید. همه اینها تهویه مطبوع داشتند و گرما اصلا تأثیری بر ما نگذاشت. البته مدیریت خوب آقای عموئی هم بسیار مؤثر بود و قبل از اوج گرما به مقصد‌ می‌رسیدیم. حلقه های امنیتی پی در پی در دو شهر نجف و کربلا بسیار زیاد و شدید بود و همین ها سبب شده بود تا انفجاری در این اماکن رخ ندهد. در کربلا سه روز ماندیم و به زیارت حرم حضرت عباس و امام حسین ع و قبر آیت الله خوئی و شیخ عباس قمی و سید رضی و سید مصطفی خمینی، قتلگاه، یادمانهای دستان راست و چپ حضرت عباس، خیمه گاه، تل زینبیه، نهر علقمه و مقام امام صادق را زیارت کردیم.
روز چهارشنبه سوم شهریور از کربلا به قصد ایران حرکت کردیم. در مسیر در شهر مسیب از مقبره های دو طفلان مسلم که به دست خولی در کنار شطی از فرات گردن زده شده بودند و به دست مردم قزوین در دست بازسازی بود هم زیارت کردیم. این سفر مصادف با خرما پزان کربلا بود و خرماهای تازه در بازار شهر فراوان بود. در کربلا خرما کیلویی هزار تومان یا هزار دینار عراقی بود اما در مقبره طفلان مسلم هر کیلو پانصد تومان و همین باعث شد تا هر کس هم که خرما برای سوغات خریده بود اینجا هم خرید بکند. شیره خرما هم محصول دیگری بود که من فقط در اینجا دیدم که هر بسته یک کیلویی پلمب شده سه هزار تومان بود. به سرعت به سمت مرز حرکت کردیم و حوالی ظهر به مرز خسروی رسیدیم. اینجا هم بدون مشکلی گذشتیم و همه زایران صحیح و سالم به وطن بازگشتند. در میان زایران ما یک طفل دختر چند ماهه و چهار پنج پیرزن و پیرمرد بالای هفتاد ساله بودند که شکر خدا همگی صحیح و سالم و بدون هر گونه مریضی این سفر را تحمل کردند و برای سحر پنجشنبه چهار شهریور به قزوین رسیدیم.

 

25 اردیبهشت 1389

شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نامهای به اینجانب با عنوان نماینده هیئت مؤسس، موافقت اصولی خود را با تأسیس مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی در شهرستان خوی، اعلام نمود. اعضای هیئت مؤسس نه تن میباشند که سه تن استاد دانشگاه بینالمللی امام خمینی (آقای دکتر فرهاد درویشی سه تلانی و آقای دکتر باقرعلی عادلفر و اینجانب)، یک روحانی (حاج آقا سید محمد موسوی) و پنج تن نیکوکار شهرستان خوی (آقای مصیب شکرالله زاده، آقای کازرونی و خانواده پاشاپور) هستند که درخواست خود را برای تأسیس این مؤسسه از سال 1385 تقدیم کرده بودند.

 

اردیبهشت 1389

کمیسیون تخصصی هیئت ممیزه دانشگاه برای سومین بار برای بررسی پرونده ارتقای اینجانب به دانشیاری در دفتر دانشگاه در دربند تهران تشکیل شد ولی این کمیسیون که با ریاست دکتر حکاک، معاون آموزشی دانشگاه، تشکیل شده بود، بدون توجه به نظرات اعضای کمیته منتخب حاضر در جلسه، با رد دو عنوان اثر و کاهش امتیاز سه مقاله چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی، و با تخلف آشکار از آیین نامه ارتقاء که وظیفه کمیسیون تخصصی را ارائه گزارش به هیئت ممیزه دانشگاه معرفی کرده است، ارتقای اینجانب را منوط به ارائه دو مقاله دیگر تشخیص داد.

 

اسفند 1388

کمیته منتخب دانشکده علوم اجتماعی برای بررسی پرونده ارتقای اینجانب به دانشیاری برای بار سوم با حضور آقای دکتر عبدالرحمن عالم و خانم دکتر نسرین مصفا، دکتر عبدالرحیم عیوضی و دکتر یحیی فوزی و به ریاست دکتر محمدمهدی مظفری رییس دانشکده علوم اجتماعی در دفتر دانشگاه در دربند تهران تشکیل شد. معاون آموزشی دانشگاه حضور یک دانشیار دیگر در جلسه کمیته پیشین را الزامی دانسته و در نتیجه پس از 3 ماه، رأی کمیته منتخب را مردود اعلام کرده بود. کمیته سوم، اینجانب را با اخذ 25 امتیاز مقاله علمی پژوهشی، 110 امتیاز پژوهشی و 78 امتیاز آموزشی و اجرایی و در مجموع با اخذ 206 امتیاز شایسته ارتقاء به دانشیاری تشخیص داد تصمیم بعدی در این باره برعهده کمیسیون تخصصی هیئت ممیزه دانشگاه است که قرار است بزودی برگزار شود

 

آبان 1388

کمیته منتخب دانشکده علوم اجتماعی برای بررسی پرونده ارتقای اینجانب به دانشیاری برای بار دوم با حضور آقای دکتر عبدالرحمن عالم و خانم دکتر نسرین مصفا، دکتر عبدالرحیم عیوضی، دکتر حاکم قاسمی، دکتر مجید بزرگمهری و به ریاست دکتر جواد رضازاده، معاون آموزشی دانشکده علوم اجتماعی، در محل این دانشکده برگزار شد و ضمن تأیید مجدد امتیازات مقاله پژوهشی اینجانب با احتساب کتاب جایگزین به میزان (22)، با پذیرش مجموع 180 امتیاز، اینجانب را شایسته ارتقاء به دانشیاری تشخیص داد.

 

16 مرداد 1388

دکتر حسن غفوری فرد پس از دو سال و نیم سرپرستی دانشگاه در خرداد ماه بطور غافلگیرانه از این سمت برکنار شد و بجای وی دکتر عبدالعلی آل بویه، معاون آموزشی دانشگاه و قائم مقام وی به سرپرستی نشست. این جابجایی درست یک هفته پیش از مأموریت من به روسیه و شرکت در اجلاس سیزدهم اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه دریای خزر رخ داد و من را بر آن داشت تا پس از بازگشت استعفا کنم و به فعالیتهای پژوهشی خود بازگردم. از نظر من دکتر غفوری فرد همچون نادرشاه افشار بود که گرد راه را نتکانده، سوار بر اسب خود عازم نبردی دیگر‌ می‌شد. هم علاقمند سفر به نقاط جدید و حتی دورافتاده بود و از شرایط طاقت فرسا خسته‌ نمی‌شد و هم دوستدار معاشرت با خارجیان. دکتر اکبری، رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان، درباره وی‌ می‌گفت که یک روز پس از ساعتها بازدید و خستگی، شب که به استخر رفتیم پس از دو ساعت شنا بیرون‌ نمی‌آمد. توانایی عجیبی داشت و با وجود نزدیک به هفتاد سال سن، از زورخانه و کار مستمر خسته‌ نمی‌شد. انضباط وصف کردنی نیز در انجام امور اداری داشت و تا کار روزش تمام‌ نمی‌شد دفترش را ترک‌ نمی‌کرد. حتی به خواست خودش، بازدیدهای خارج از شهر و سفرهای شهرستان را برای پنجشنبه و جمعه و روزهای تعطیل تدارک‌ می‌دیدیم. یک روز بشوخی به وی گفتم که همسرم اسم دفتر همکاریهای بین‌المللی را دفتر ولگردیهای بین‌المللی گذاشته است و من را در ریاست این دفتر تمسخر‌ می‌کند وی در پاسخ گفت "همسر من هم اوایل در دوره تحصیل در آمریکا ساک سفر بعدی من را نیامده آماده‌ می‌کرد و حالا دیگر عادت کرده و کاری به من ندارد و شاید در هفته هم، همدیگر را نبینیم. البته به دلیل مشاغل متعددی که داشت بسیاری از کارها را شخصا‌ نمی‌توانست رسیدگی و نظارت کند و همین باعث شد که هیئت بازرسی قوه قضاییه پس از یکماه حضور در مرکز زبان فارسی دانشگاه، مهمترین علل عقب ماندگی دانشگاه در مأموریت بین‌المللی خود را ناشی از کوتاهی رییس و هیئت رییسه دانشگاه بداند. به هر دلیلی بود وی رفت و قضای الهی کسی را به جای وی گذاشت که به قول خودش اصلا تمایلی و رغبتی به خارجیان نداشت و جز سفر حج عمره و عتبات عالیات، به خارج از کشور نرفته بود و جز به عربی الکن به زبانی مسلط نبود.

 

 19 مهر 1387

پس از یک سال و نیم تصدی ریاست دفتر رییس و روابط عمومی دانشگاه، استعفای چندین و چند باره من بالاخره مورد موافقت دکتر حسن غفوری فرد، رییس دانشگاه، قرار گرفت. در این استعفا از وی خواستم که اجازه دهد با تمرکز بیشتر بر مدیریت دفتر همکاریهای علمی و بینالمللی، از سمت ریاست دفتر و روابط عمومی کناره گیری کنم.

این استعفای سوم، در اوج هنر و اختیاراتم صورت گرفت و من تصمیم داشتم به هر نحو که شده کنار بروم تا دوستانم را حفظ کنم و از همه مهمتر سلامت نفس خود را نیز از دست ندهم. منظورم از اوج قدرت این بود که با وجودی که در هیئت رییسه و شورای دانشگاه از نظر آیین نامه مدیریت دانشگاه هیچ سمتی نداشتم ولی بعنوان دبیر جلسه حضور داشتم و با حمایت رییس دانشگاه دستور جلسه اضافه‌ می‌کردم و معاونان مجبور بودند بر روی موضوعات من فکر و اجرا بکنند مثل ایجاد پردیس دانشگاه در مهاباد و ماکو، عضویت در اتحادیه های بین‌المللی دانشگاهی آیسسکو، یونسکو و دریای خزر و صدور کارت بین‌المللی برای استادان دانشگاه. بسیاری از این موارد را یا خود به رییس دانشگاه گزارش‌ می‌دادم یا ایشان مستقیما به من ارجاع‌ می‌داد که مربوط به حوزه های دیگر دانشگاه بود مثل رسیدگی به علت تأخیر در پرداخت حق التدریس استادان یا نظارت بر کاشت درخت در کمربند دور دانشگاه یا رسیدگی به وضعیت دفتر متروکه دانشگاه در تهران، علت عدم فروش منازل سازمانی 5 واحده یا عدم هزینه کرد آن در ساخت دو خوابگاه دانشجویی، عدم مزایده خودروهای استقاطی و مستعمل دانشگاه.

من با حفظ سمت مدیریت دفتر همکاری های علمی و بین‌المللی، این سمت را پذیرفته بودم و آن هم در ابتدا بخاطر اصرار دوستانم بود و بعد علاقه‌ای که به شخص دکتر غفوری فرد داشتم. سابقه دوستی من با دکتر آل بویه، معاونت آموزشی، و دکتر حداد، معاونت اداری و مالی، نزدیک به ده سال بود و تا حدی نیز به روحیات آنها آشنایی داشتم. ولی مسئولیت اداری، اخلاق خاصی را به دنبال دارد که با اخلاق فردی متفاوت است. در مدت فعالیت من در سمت ریاست دفتر، بیشترین برخورد اداری من نیز با همین نزدیکترین دوستان سابقم بود. از نظر شخصی آنها تمایلی نداشتند که در گفتگوها و مکاتبات خود سمت رسمی مرا بر زبان یا کاغذ بیاورند و ترجیح‌ می‌دادند که مرا با عنوان مسئول دفتر ریاست که کار منشی ریاست و مسئولیت کسی دیگر بود ذکر کنند و همین باعث شده بود که منشی ریاست خود را از زیر مجموعه کاری من جدا بداند و درخواست فعالیت مستقیم زیر نظر ریاست داشته باشد. حتی در یک مورد دکتر حداد در پاراف بازگشت به یک نامه من خطاب با  منشی دفتر، عنوان وی را رییس دفتر ریاست ذکر کرد که کلمه رییس را در داخل یک ابرو در بالا آورده بود که یک جوری منظور خود را برساند.

از نظر رویکرد اداری نیز کم کم با یکدیگر اختلاف پیدا کردیم. آنها تمایلی به گسترش دانشگاه نداشتند و به قول دکتر غفوری فرد از استادی دانشگاه فقط پرستیژش را‌ می‌خواستند. آنها وقت کمتری را برای مسئولیت اجرایی خود‌ می‌گذاشتند و در نتیجه بسیاری از فرصت ها مثل برق از دست‌ می‌رفت و بسیاری از تصمیمات هم بلااجرا و معوق‌ می‌ماند این در حالی بود که من پنج روز در هفته از جمله پنجشنبه ها در دفترم در دانشگاه بودم و تقریبا یک روز در هفته هم در مأموریت خارج از قزوین. من معتقد بودم که در کشوری که همه دارای چندین و چند شغل هستند‌ نمی‌توان از رییس دانشگاه انتظار داشت که از 26 شغل دیگرش بزند و فقط به دانشگاه بسنده کند. علاوه بر این امیدوار بودم که بتوانم از مشاغل متعدد وی برای سرعت بخشیدن به امور معوق دانشگاه استفاده کنم. من در ضمیر خود نیز چنین‌ می‌پنداشتم که‌ می‌توان با تقویت دانشگاه، وی را به حضور بیشتر در دانشگاه ترغیب کرد.

این تلاش های من در مدت مسئولیتم آن چنان که مایل بودم به ثمر نرسید. احساس کردم که هر چه پیشتر‌ می‌روم دوستانم از من دورتر و نگرانی آنان از من بیشتر و بیشتر‌ می‌شود بطوری که از آن بیم کردم روزی مرا به خیانت متهم کنند. آنها منتظر بودند که من استعفای کتبی بدهم و فرد جایگزین را به ریاست دانشگاه معرفی کنند. آن دو وقتی متوجه شدند که استعفای کتبی داده ام  با یکی دو نفر دیگر از معاونان، نامه‌ای به ریاست نوشتند و رفتار من را توهین آمیز خواندند. البته من اولین بار در زمستان 1386 بود که در دفتر شورای انقلاب فرهنگی در حضور دکتر غفوری فرد خواستار کناره گیری شدم ولی مورد قبول واقع نشد. وی در آن زمان درگیر انتخابات مجلس بود و من احساس کردم که مایل نیست خللی در امور دانشگاه بیفتد و حواس وی را از انتخابات منحرف کند. علت استعفای من در آن زمان این بود که دوستانم با اینکه در هیئت رییسه و شورای دانشگاه با تأسیس پردیس مهاباد موافقت کرده بودند اما در پشت صحنه مخالفت‌ می‌کردند و روز به روز شرایط سنگین تری را مطالبه می‌کردند در حالی که موضوع نه به دار بود و نه به بار. علاوه بر این من مسئول دفتر تهران نیز بودم ولی معاونت آموزشی آن را دربست‌ می‌خواست.

در بهار سال 1387 استعفای کتبی ولی بدون امضا دادم تا دکتر غفوری فرد بداند که دارم جدی تر‌ می‌شوم. به وی گفتم که دوستانم در گسترش دانشگاه مصمم نیستند و برای اینکه به قول دکتر آل بویه جلوی تندروی های من را بگیرند در پی کاهش اختیارات من هستند بنابراین‌ می‌خواهم استعفا دهم و چنانچه موافق است نامه را امضا کنم. وی با رد درخواست من متذکر شد که در دانشگاه باید با بی‌عدالتی مبارزه کرد و عقب نشینی نکرد. من این بار هم صبر کردم ولی‌ می‌دانستم افرادی که رو راست نیستند بالاخره زهر خود را خواهند ریخت و دست کم موجب بی‌آبرویی خواهند شد. برای مثال  خودروی پژو پرشیای ریاست را که در ازای خودرو زانتیای اهدایی اهالی مهاباد در اختیار من بود گرفتند. دکتر آل بویه بارها به کنایه به من گفته بود که تو (که رییس دفتری) خودرو پرشیا سوار شوی و ما (که معاونیم) جی ال ایکس! هر چه استدلال‌ می‌کردم که من مسئول پردیس مهاباد بوده و خوروی پردیس را با خودروی ریاست معاوضه کرده ام، دو خودروی دفتر تهران و یک خودروی پیکان حوزه ریاست را برای استفاده دیگران تحویل داده ام، وی و دکتر حداد زیر بار‌ نمی‌رفتند و من احساس کردم که اصل موضوع پردیس و دیگر فعالیتها دارد فدای موضوع فرعی مثل خودرو‌ می‌شود و ممکن است به سوء استفاده از امکانات دولتی متهم شوم. بنابراین به خواست دکتر غفوری فرد کوتاه آمدم و خودروی پرشیا را نیز تحویل دادم.

استعفای سوم و نهایی در مهر ماه رخ داد و این به فعالیت من و دوستانم در تابستان مربوط‌ می‌شد. در طول تابستان من بدون تفاوت با ایام دیگر سال در دانشگاه بودم و با ابتکار من و حمایت دکتر غفوری فرد به اتحادیه دانشگاه های حاشیه دریای خزر پیوستیم. در اوایل شهریور در بابلسر در حضور رؤسای دانشگاههای عضو، از عضویت دانشگاهی دفاع کردم که اصلا خلاف اساسنامه اتحادیه بود چرا که دانشگاه ما در حاشیه دریای خزر قرار نداشت. علاوه بر نفوذ شخصی در برخی اعضای ایرانی و روسی و قزاقی در ماهها و روزهای پیش از تصمیم گیری، من استدلال‌ می‌کردم که استان قزوین معادل نام انگلیسی دریای خزر است و دانشگاه ما بین‌المللی است و‌ می‌تواند به کمک اعضا، این جنبه را تقویت کند و گذشته از اینها تأسیساتی نیز در ساحل دریای خزر در رضوانشهر دارد. اما آنچه برای برخی جالب توجه بود این که در برگزاری جشنواره ورزشی و راه‌اندازی وبگاه اتحادیه وعده مساعد دادم که مورد توجه حاضران قرار گرفت و موجب شد تا جز یک رأی مخالف، همگی به عضویت دانشگاه رأی مثبت بدهند. من متوجه شدم که این موضوع و عضویت دانشگاه در دو اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام و اتحادیه بین‌المللی دانشگاهها چندان مورد توجه دوستان واقع نشده و ممکن است بعدها اعتراض کنند که ما جز پرداخت هزینه عضویت بهره ای‌ نمی‌بریم. بنابراین از دکتر غفوری فرد خواستم که اجازه دهد با تمرکز بیشتر بر مدیریت دفتر همکاری های علمی و بین‌المللی، از سمت ریاست دفتر و روابط عمومی کناره گیری کنم.

البته از دکتر غفوری فرد نیز ناامید شده بودم. گرچه در اوایل وی را شخصیتی بزرگ و قابل احترام‌ می‌دانستم و از دستیاری وی نیز افتخار‌ می‌کردم اما به تدریج متوجه واقعیتهایی شدم که دیگر به من اجازه‌ نمی‌داد خود را به هر آب و آتشی بزنم. وی درست است که پیشینه مقامات عالی کشوری و انقلابی داشته و به همین خاطر از نظر جمهوری اسلامی ایران یک شخصیت استراتژیک بشمار‌ می‌رود که باید محافظت شود و از تشریفات ویژه برخوردار گردد اما هم خود به ضعفهایش صراحت‌ می‌کرد و هم من از نزدیک به آنها آشناتر‌ می‌شدم. در کنار آن همه حسنی که در بالا گفته ام، ضعف در مدیریت زمان، اخلاق (گر و گوگور)، دخالت دادن افراد غیر مسئول (پسر و رانندگان) و سازگاری با بی‌عدالتی آشکار را‌ می‌توان نام برد که تفصیل آن باشد برای بعد

درباره هنر مدیریت خود نیز باید عرض کنم که در مدت نزدیک به دو سال توانستم علاوه بر به روز رسانی آمار دانشگاه در وبگاه وزارت متبوع، آمار سه سال معوق دانشگاه را نیز تکمیل بکنم و مراسم جدیدی را برگزار کنم که سابقا در دانشگاه رایج نبود مثل، برگزاری مراسم تقدیر از کارمندان نمونه، جانبازان و آزادگان، اهدای جایزه دانشجوی ممتاز و برگزاری جشن دانش آموختگی واحد برای دانشجویان کارشناسی ارشد، تهیه و به هنگام کردن بروشور انگلیسی دانشگاه برای ارائه به اتحادیه های سه گانه آماده و ارسال بکنم و زیباترین نشریه خبری در طول فعالیت دانشگاه را بصورت ویژه نامه سال تحصیلی جدید منتشر بکنم، تابلوی تلویزیونی بزرگی را برای پخش برنامه در اوقات فراغت دانشجویان سفارش بدهم و روابط دانشگاه را با مطبوعات، صدا و سیما و دیگر دستگاه ها و دانشگاه های استان حسنه کنم. از همه مهمتر کادر اداری حوزه کاری خودم بود که با تقسیم کار و تخصصی کردن فعالیت آنان، کمک بسیاری در پیشبرد برنامه های خود بردم.

از نظر من پس از سلامت نفس، حفظ خانواده و دوستانم در درجه بعدی اهمیت قرار دارند و پیشبرد برنامه کاری نباید باعث از دست دادن اینان گردد و از همین روی بود که ادامه مسئولیت خود را تنها جنجال آفرینی‌ می‌دیدم و به جای خدمت ممکن بود به خیانت بیانجامد که به هر ترتیب ممکن، گرچه به دلخوری دکتر غفوری فرد انجامید، از آن دست کشیدم.

 

 شهریور 1387

درخواست دانشگاه بینالمللی امام خمینی برای عضویت در اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه دریای خزر در اجلاس دوازدهم این اتحادیه که در بابلسر و با میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شده بود مطرح و با اکثریت قریب به اتفاق اعضا بعنوان دوازدهمین دانشگاه ایرانی از مجموع 29 عضو دانشگاههای 5 کشور ساحلی پذیرفته شد. اینجانب به سمت مدیر دفتر همکاریهای علمی بینالل دانشگاه به اتفاق دکتر حسن غفوری فرد، رییس دانشگاه، شرکت کرده بودم و پیشنهاد اولیه برای عضویت در این اتحادیه و پیگیری قبلی آن از طریق دانشگاه گرگان و رایزنی با اعضای ایرانی و روسی از جمله دانشگاه آستاراخان در جریان این اجلاس، ابتکار منحصر بفرد من بود. در دوره تصدی من در این سمت، این سومین عضویت دانشگاه در اتحادیههای بینالمللی پس از اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام (1385) و اتحادیه بینالمللی دانشگاهها (1386) بود که حتی دفاع از عضویت نیز از سوی اینجانب صورت گرفت.

 

اسفند 1386

کمیسیون تخصصی علوم انسانی هیئت ممیزه دانشگاه به ریاست دکتر آل بویه معاون آموزشی دانشگاه تشکیل شد و پس از بررسی پرونده ارتقای اینجانب به این نتیجه رسید که مقالات پژوهشی اینجانب حداقل امتیاز لازم  برای ارتقا را (10) ندارد. از نظر آنان مقاله "هویت ملی و قومی تاتهای قزوین" که در نشریه مطالعات ملی چاپ شده بود اصلا سیاسی نبوده و در نتیجه حداقل امتیاز ممکن یعنی 4 را اخذ کرد. گواهی چاپ مقاله بعدی در نشریه پژوهشنامه علوم سیاسی نیز حداقل 4 را دریافت کرد و گواهی بعدی به علت اینکه قبلا در نشریه دیگری نصفه نیمه چاپ شده بود مردود اعلام گردید. بنابراین پرونده تا ارائه یک مقاله دیگر معلق ماند. در واقع رأی کمیسیون تخصصی بدون توجه به نظرات اعضای کمیته منتخب حاضر در جلسه، و با تخلف آشکار از آیین نامه ارتقاء که وظیفه کمیسیون تخصصی را ارائه گزارش به هیئت ممیزه دانشگاه معرفی کرده است، صورت گرفته است.

 

آبان 1386

نشست کمیته منتخب دانشکده علوم انسانی برای بررسی پرونده ارتقای اینجانب به دانشیاری با حضور آقایان دکتر عبدالرحمان عالم، استاد دانشگاه تهران و دکتر موثقی، دانشیار دانشگاه تهران، دکتر حاکم قاسمی، دکتر عبدالرحیم عیوضی، دکتر عبدالجواد احمدی و به ریاست دکتر محمدهادی ساعی، معاون آموزشی دانشکده علوم انسانی، در محل این دانشکده برگزار شد و با احتساب 13 امتیاز مقاله پژوهشی، 38 امتیاز آموزشی، 109 امتیاز پژوهشی و 29 امتیاز اجرایی و مجموع 176 امتیاز با ارتقای اینجانب موافقت کرد. تأیید این تصمیم برعهده کمیسیون تخصصی هیئت ممیزه دانشگاه است که بزودی اعلام میشود.

 

 آذر 1385

به دنبال استعفای آقای دکتر مجید بزرگمهری، مدیر سابق دفتر همکاریهای علمی و بینالمللی دانشگاه و اصرار وی و همچنین دکتر هادی ساعی، معاون آموزشی دانشکده علوم انسانی، و دکتر عبدالعلی آل بویه، معاون آموزشی دانشگاه، به ملاقات دکتر حسن غفوری فرد، رییس دانشگاه بینالمللی امام خمینی رفتم و دعوت وی برای قبول مدیریت دفتر همکاریهای علمی و بینالمللی را پذیرفتم. البته قبل از این، بارها از سوی معاونان دانشگاه به من پیشنهادهای مختلفی از جمله مدیریت امور پژوهشی، مدیریت امور دانشجویی و ریاست اداره چاپ دانشگاه شده بود ولی هربار به دلیل تعهدات پژوهشی خود عذرخواهی میکردم. یکی از اولین اقدامات من در این سمت، مطالعه روند پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در ایران و تحولات سیاست جذب بود که منجر به تهیه یک گزارش علمی 30 صفحهای شد و با ارائه آن به ریاست و معاونان دانشگاه، آنان را متقاعد کردم که دبیرخانه پذیرش دانشجویان غیر ایرانی در دفتر دانشگاه در دربند تهران را که تا این زمان زیر نظر مدیر دفتر همکاریهای علمی و بینالمللی دانشگاه بود به زیر نظر سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی و مرکز آموزش زبان فارسی انتقال دهند.

 

 فروردین 1385

پس از گذراندن فرصت شش ماهه مطالعاتی در ونکوور کانادا به همراه خانواده به ایران بازگشتم و در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) به تنظیم یادداشتها و مطالعه مطالب گردآوری شده خود پرداختم. این سفر كه در سن 42 سالگی من انجام گرفت تغییرات روحی، فكری و جسمی مهمی را در زندگی من ایجاد كرد. از این زمان احساس كردم كه دوره جوانیام تمام شده و در نشیب زندگی قرار گرفتهام و در نتیجه، فرصت زیادی برای انجام برنامههای ناتمام خود ندارم. در نتیجه این تلاش، موفق شدم که چندین مقاله با درجه علمی پژوهشی به چاپ برسانم و برای ارتقا به درجه دانشیاری آماده شوم.

 

 مهر 1384

با اعطای بورس شش ماهه فرصت مطالعاتی در خارج از کشور از سوی دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) و اخذ پذیرش با عنوان پژوهشگر میهمان از دانشگاه بریتیش كلمبیا در ونکوور کانادا بهمراه همسر و دو فرزند از سه فرزندم عازم این کشور شدم. موضوع مطالعه اینجانب بررسی صدور انقلاب اسلامی و پیامدهای آن در روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی بود.

 

 اسفند 1382

پس از بازگشت از سفر حج، خبر پذیرش مقالهام را در اولین همایش بینالمللی كه در مسكو برگزار میشد دریافت كردم. برای ملاحظه همایشهای بینالمللی، به صفحه همایشها مراجعه نمایید.

 

 بهمن 1382

بهمرا همسرم برای سفر حج عازم مكه مكرمه شدم. پس از چهار سال نوبت به ما رسیده بود. با كاروان آقای سید محمد مكارم شریفی 22 روز در مكه و 8 روز در مدینه منوره مراسم حج تمتع و زیارت را بجای آوردم. در این مراسم پر شور و حال و در میان جمعیت انبوه شیفته اسلام، تلاش بسیاری كردم كه میزان تعهد مسلمانان به سلام را درك كنم و در عین حال جایگاه خود را نیز بیابم ولی ...

 

 دی 1382

دوره دو ساله مدیریت گروه علوم سیاسی تمام شد. علیرغم اصرار شدید همکاران در گروه علوم سیاسی، به هدف آماده شدن برای سفر حج و همچنین برنامهریزی برای فرصت مطالعاتی خارج از کشور از پذیرش مجدد این مسئولیت خودداری کردم.

 

 دی 1382

پس از نزدیك به چهار سال خدمات آموزشی و پژوهشی بصورت رسمی آزمایشی در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره)، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تغییر وضعیت استخدامی من از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی موافقت كرد.

 

 دی 1380

به ناچار و بر اساس قرعه برای مدت دو سال مدیریت گروه علوم سیاسی را پذیرفتم. هدف اصلی من در این دوره پژوهش درباره مسائل و مشکلات سیاسی در روابط بینالملل و سیاست خارجی جمهوری اسلامی بود و به همین خاطر پذیرش هر گونه مسئولیت اجرایی را بعنوان سدی در مسیر آن هدف تلقی میکردم.

 

 4 مهر 1379

بنا به نامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حوزه نظام وظیفه تهران، از خدمت نظام وظیفه ترخیص شدم.

 

 فروردین 1379

پس از فراغت از امور اجرایی، تازه متوجه شدم كه در این مسیر، چه بسیار كه به خانواده و حتی امور شخصی خود بیتوجهی كرده بودم. البته چنین میپنداشتم كه در كار سازمانی همه چیز خود بخود انجام میشود غافل از اینكه كار همه اجزای یك مجموعه كه خودكار صورت نمیگیرد. بنابراین با پیگیریهای شخصی چندین ماههام، وضعیت استخدامی من در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) از پیمانی به رسمی آزمایشی تبدیل گردید.

 

 مهر 1378

به دلیل عدم حمایت مالی لازم و رقابت غیر سازنده سازمانی و جناحی، از سمت مدیریت مرکز اطلاع رسانی و خدمات رایانهای دانشگاه بارها استعفاء دادم تا اینكه در این زمان موافقت گردید. از این زمان ضمن خودداری از پذیرش هرگونه سمت اجرایی، به فعالیتهای پژوهشی و آموزشی روی آوردم. برای ملاحظه آثار پژوهشی اینجانب، به صفحه آثار مراجعه نمایید.

 

 دی 1377

به دلیل علاقه و اشتغال شدید در فعالیتهای رایانهای، از سمت مدیریت امور دانشجویی دانشگاه استعفاء دادم اما از آنجا كه مهندس فضلوی، معاون وقت امور دانشجویی و فرهنگی، از قبول تعهدات ستاد اسكان خودداری میكرد با وجود اصرارهای فراوان از تحویل ستاد اسكان خودداری كردم و تا پایان مدت قراردادهای آن با دانشجویان و تخلیه خوابگاه و هبه بلاعوض اسباب و اثاثیه آن به دانشگاه، همچنان مسئولیت آن را برعهده نگاه داشتم.

 

 دی 1377

حکم مدیریت مرکز اطلاع رسانی و خدمات رایانهای دانشگاه با حفظ سمت از سوی دکتر حسین حامدی، معاون آموزشی و قائم مقا ریاست دانشگاه صادر گدید.

 

 دی 1376

بدنبال راهاندازی سیستم شبكه كامپیوتری در دانشگاه، از سوی دكتر حسین حامدی، قائم مقام ریاست دانشگاه، به مدیریت خدمات رایانهای دانشگاه منصوب شدم. این شبكه به روش خطی و به طول بیش از 2 كیلومتر كلیه اتاقهای طبقه فوقانی و آزمایشگاههای دو ساختمان دانشكده فنی و علوم پایه و علوم انسانی را به یكدیگر متصل كرده بود. با مجوز قائم مقام ریاست دانشگاه، هزینه اجرای این طرح به ارزش حدود دو میلیون تومان از مازاد اداره تغذیه، صندوق قرضالحسنه دانشجویی و عواید ناشی از كمكهای صندوق رفاه دانشجویی تأمین گردید. با جمعآوری و تعمیر و ارتقای كامپیوترهای فرسوده و بلااستفاده، دو سالن كامپیوتر با تعداد حدود 20 رایانه در انتهای دانشكده علوم انسانی تشكیل گردید كه این محل را كه سابق بر این كنج عزلت بود به پر رفت و آمدترین محلهای دانشگاه تبدیل كرد. علاوه بر خدمات آموزشی به واحدهای درسی، در هر نیمسال كلاسهای آزاد رایانه نیز تشكیل میگردید كه داوطلبان كارمند، دانشجو و آزاد نیز میپذیرفت.

 

 شهریور 1376

حكم مسئولیت راهاندازی سیستم شبكه كامپیوتری دانشگاه از سوی دكتر حسین حامدی، معاون آموزشی و قائم مقام ریاست دانشگاه صادر گردید. پیش از این با پیشنهاد اینجانب و همكاری مهندس كریمی، رییس اداره شاهد و ایثارگر دانشگاه، این اداره از طریق شبكه خطی به اداره دانشجویی متصل شده بود و علاقه شدیدی برای گسترش این شبكه به سطح دانشگاه ابراز میشد.

 

 29 دی 1375

بنا به نامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بعنوان دكتر وظیفه برای انجام خدمت نظام وظیفه به دانشگاه بینالمللی امام خمینی ره معرفی شدم.

 

 آبان 1375

بدنبال پذیرش بیبرنامه بیش از 500 دانشجوی اضافی و نبود امكانات كافی خوابگاهی، به پیشنهاد نماینده ولی فقیه در دانشگاه ستاد اسكان دانشجویی تشكیل گردید و از سوی مهندس مهدی زندیه، معاون وقت امور دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، با حفظ سمت به ریاست ستاد اسكان منصوب گردیدم. ستاد اسكان كه متشكل از نمایندگان حوزه اداری، دانشجویی و نهاد نمایندگی بود مأموریت داشت كه خارج از وظایف اداری، خوابگاه مورد نیاز دانشجویان را در سطح شهر اجاره و نسبت به اسكان سریع دانشجویان دختر و پسری كه در نمازخانه خوابگاههای مركزی پسران و دختران موقتا اسكان یافته بودند به هزینه شخصی آنان اقدام كند. ستاد اسكان با در اختیار داشتن سه خوابگاه (ملكی دانشگاه، اجارهای امام جمعه و اجارهای خود) و دریافت ماهانه سه هزار تومان تا ده هزار تومان بر حسب اتاقهای دو تا ده نفره (طبق قراردادهای جداگانه) حدودا سیصد دانشجوی دختر و پسر را بمدت دو سال اسكان داد و امكانات آنان كه از محل اجاره آنان خریداری و تأمین میگردید بزودی آنچنان بهبود یافته بود كه مورد رشك دانشجویان ساكن در خوابگاههای دانشجویی دیگر شده بود.

 

 مهر 1375

حکم مدیریت امور دانشجویی دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) به پیشنهاد مهندس مهدی زندیه، معاون امور دانشجویی و فرهنگی، از سوی دکتر کاظم پور، ریاست دانشگاه صادر گردید.

 

 1 مهر 1375

از كرج به قزوین محل دانشگاه نقل مكان كردم. از این زمان زندگی من رنگ اجرایی بخود گرفت.

 

 تابستان 1375

دوره آموزش دمت نظام وظیفه خود را بمدت 45 روز در قرارگاه چیتگر وابسته به دانشگاه امام حسین (ع) گذراندم. دوره خدمت نظام وظیفه من بمدت چهار سال و برای تدریس در دانشگاه بینالمللی امام خمینی تعیین شد.

 

 30 بهمن 1374

قرارداد استخدام پیمانی خود را بعنوان عضو هیئت علمی با دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) امضاء كردم. برابر تعهد خدمت دو برابر مدت تحصیل دوره دکتری، دوازده سال مدت خدمت آموزشی اینجانب در این دانشگاه تعیین شد.

 

 28 بهمن 1374

در پی تكمیل اعضای گروه علوم سیاسی (2 استادیار و 3 مدرس)، شورای گسترش آموزش عالی با تأسیس رشته علوم سیاسی در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) موافقت كرد.

 

 21 آذر 1374

اداره نظارت و جایابی وزارت فرهنگ و آموزش عالی محل خدمت اینجانب را در دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) تعیین كرد.

 

 18 آبان 1374

دكتر نوهابراهیم، معاون وقت آموزشی دانشگاه بینالمللی امام خمینی (ره) برای اینجانب اعلام نیاز داد.

 

 8 خرداد 1374

نامه كریستال كاندوس معاون آموزشی دانشگاه نیو ساوت ویلز را مبنی بر تبریك نیل اینجانب به درجه دكتری تخصصی در دانشكده علوم سیاسی و دعوت به شركت در مراسم فارغ التحصیلی در اكتبر 1995 در تالار سر جان كلانسی دریافت كردم. این مدرك برای ارزشیابی تحصیلی به اداره فارغالتحصیلان وزارت فرهنگ و آموزش عالی تحویل گردید و كمیسیون ارزشیابی نیز آن را با همین درجه ارزشیابی كرد.

 

 5 بهمن 1373

اولین برنامه تدریس من در دانشگاه برای نیمسال دوم سال تحصیلی 74-1373 دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان برای تدریس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران (2 درس) و جامعه شناسی سیاسی (2 درس) جمعا به تعداد 12 واحد صادر شد.

 

 26 خرداد 1373

از استرالیا به قصد وطنم ایران بازگشتم.

 

 20 خرداد 1373

تز دكتری خود را تحت عنوان ایران و قدرتهای بزرگ پیروز 1979-1921 جهت بررسی به دانشگاه نیو ساوت ویلز تسلیم كردم.

 

 13 شهریور 1370

در دوره دكتری علوم سیاسی در دانشگاه نیو ساوت ویلز ثبتنام كردم. Anthony C. Palfreeman بعنوان استاد راهنمای پایاننامه من تعیین شد

 

 27 اسفند 1369

علی فرزند سوم و پسر دومم در Royal Hospital for Women  در محله Padington سیدنی به دنیا آمد.

 

 30 مرداد 1369

گواهی آزمون زبان انگلیسی را از مؤسسه زبانهای دانشگاه نیو ساوت ویلز برای شركت در دوره تحصیلات تكمیلی دانشگاه دریافت كردم.

 

 4 تیر 1369

در مؤسسه زبانهای دانشگاه New South Wales برای گذراندن یك دوره سه ماهه زبان با اهداف علمی ثبتنام كردم.

 

 2 تیر 1369

برای ادامه تحصیل در استرالیا از ایران خارج شدم.

 

 بهار 1369

پایان نامه کارشناسی ارشد من بنام عهدنامه مودّت ایران و شوروی 26 فوریه 1921 از سوی نشر همراه در تهران و در 3000 نسخه و 235 صفحه بصورت کتاب چاپ شد.

 

 24 اردیبهشت 1369

پذیرش مجدد دانشگاه New South Wales  را برای نیمسال اول 1991 تمام وقت در دكتری علوم سیاسی برای مدت حداقل سه سال و هزینه 10 هزار دلار برای هر سال و طی یك پیش نیاز تز كوچك و دوره زبان كه 16 جولای یا 8 اكتبر 1990 شروع میشد دریافت كردم.

 

 26 فروردین 1369

حكم بورس تحصیل وزارت فرهنگ و آموزش عالی را برای ادامه تحصیل در دوره دكتری رشته علوم سیاسی در دانشگاهNew South Wales  به مدت 3 سال از تاریخ فراگیری زبان در خارج، همراه با همسر و دو فرزند دریافت كردم.

 

 7 فروردین 1369

پذیرش دانشگاهNew South Wales  استرالیا را برای نیمسال دوم 1990 تمام وقت در دكتری علوم سیاسی برای مدت حداقل سه سال و هزینه 10 هزار دلار برای هر سال و طی یك پیش نیاز تز كوچك و دوره زبان بطور همزمان دریافت کردم. ولی از آنجا كه نتوانستم مقدمات لازم را برای ثبتنام در آن تاریخ تهیه كنم، درخواست تجدید پذیرش برای نیمسال بعدی کردم.

 

 12 تیر 1368

گواهی نامه موقت پایان تحصیلات دوره كارشناسی ارشد پیوسته رشته معارف اسلامی و علوم را از دانشگاه امام صادق (ع) دریافت كردم. آیت الله محمدرضا مهدوی کنی رییس دانشگاه و استاد اخلاق و باتقوایی بود. حاج آقا باقری کنی و حاج آقا سید حسین مصطفوی در دروس تفسیر، اصول و فقه و آقای دکتر سیدحسین سیف زاده بعنوان اولین استاد درس روش تحقیق علوم سیاسی و دکتر سید جلال الدین مدنی بعنوان نخستین رییس گروه علوم سیاسی و استاد درس تاریخ ایران، نقش بسیار مؤثری در مسیر تحصیل سیاسی من داشتند.

 

 19 آبان 1367

اسامی قبول شدگان دانشجویان اعزام به خارج دوره دكتری از سوی وزارت آموزش عالی كشور در روزنامه اطلاعات (ردیف 30 از جدول شماره 1) بدین شرح منتشر شد: نوازنی بهرام شماره شناسنامه 201 - علوم سیاسی.

 

 28 اسفند 1365

برای شركت در جنگ با متجاوزان بعنوان نیروی عقیدتی سیاسی برای مدت 30 روز به منطقه دشت عباس اعزام شدم.

 

 17 اسفند 1365

مرتضی فرزند دوم و پسر اولم در بیمارستان شهید اكبرآبادی تهران به دنیا آمد.

 

 27 اسفند 1364

برای شركت در جنگ با متجاوزان بعنوان نیروی عقیدتی سیاسی برای مدت 20 روز به منطقه شلمچه اعزام شدم.

 

 24 دی 1364

مریم فرزند اول و تنها دخترم در بیمارستان شهید اكبرآبادی تهران به دنیا آمد.

 

 12 فروردین 1364

جشن عروسی اینجانب با همسرم خانم شهربانو اویسی در منزل پدری در كرج برگزار شد.

 

 تیر 1362

از طرف دانشگاه امام صادق (ع) یك دوره 20 روزه آموزش نبرد شهری در مركز آموزش نصر تهران گذراندم.

 

 2 بهمن 1361

پس از موفقیت در آزمون ورودی و مصاحبه برای طی دوره كارشناسی ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی، وارد دانشگاه امام صادق (ع) شدم. حاج آقا شیخ حسین اویسی که معلم دروس معارف دبیرستان بود در آماده سازی برای کنکور این دانشگاه نقش مؤثری داشت.

 

 تابستان 1361

از آنجا كه دانشگاهها بخاطر انقلاب فرهنگی بسته بود در جستجوی كار تصمیم گرفتم كه یك دوره برق ساختمان را در آموزشگاه فنی و حرفهای كرج بگذرانم. این دوره بمدت 2 ماه بود و در پایان موفق به اخذ مدرك درجه 2 شدم. برای كسب مدرك درجه 1 برق شهری خود را آماده میكردم كه خبر بازگشایی دانشگاهها و برگزاری كنكور دانشگاه امام صادق (ع) را شنیدم و در نتیجه به همان مدرك برق ساختمان اكتفا كردم.

 

 1 خرداد 1361

گواهی نامه پایان تحصیلات متوسطه رشته ریاضی فزیك را در كرج از دبیرستان دهخدا دریافت كردم. آقای یگانه، مربی امور تربیتی دبیرستان در انتخاب رشته علوم سیاسی برای ادامه تحصیل و آینده شغلی بسیار مؤثر بود. مدیر دبیرستان هم آقای رحمانی بود.

 

 1 مهر 1359

بدنبال انحلال دبیرستان نظام، همراه خانواده از اراک به کرج مهاجرت کرده و در دبیرستان دهخدای این شهر برای سال سوم ریاضی فیزیک ثبت نام کرد. با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، دبیرستان نظام برای همیشه منحل و به دانش آموزان آن اجازه داده شد که بی‌هیچ تعهدی، تحصیل خود را به اختیار خود در شهرهای خود بگذرانند.

 

 1 مهر 1358

با تلاش دانش آموزان دبیرستان نظام، این دبیرستان مجددا بصورت شبانهروزی راهاندازی شد و طی فراخوانی کلیه دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل به دبیرستان مراجعه کردند و اینجانب هم برای ثبت نام و ادامه تحصیل در سال دوم مراجعه کردم. جناب سروان رضایی که با درجه ستوان دومی فرمانده گروهان سال دومی ها بود فرد بسیار منظم و مهربانی بود.

 

 21 بهمن 1357

دبیرستان نظام مورد حمله انقلابیون قرار گرفت و پس از تسخیر، دانش آموزان آن به شهرهای خود بازگشتند. من هم به میان خانواده خود که به تازگی از تهران به اراک مهاجرت کرده بودند پیوستم و تحصیل خود را در دبیرستان صمصامی ادامه دادم.

 

 1 مهر 1357

اولین سال از دوره آموزشی متوسطه خود را در دبیرستان نظام (شبانه روزی) وابسته به نیروی زمینی ارتش در میدان پاستور تهران آغاز کردم.

 

مهر 1349

اولین سال از دوره آموزشی ابتدایی خود را در دبستان حائری (اسلامی غیردولتی) در خیابان خوش تهران آغاز کردم.

 

8 شهریور 1343

همسرم خانم شهربانو اویسی در كرج و در خانوادهای مذهبی به دنیا آمد. پدر همسرم متولد سرجوب و مادر همسرم متولد وسیه واقع در کرج بودند.

 

 12 اردیبهشت 1343

در تهران و در خانوادهای مذهبی به دنیا آمدم. پدرم، احمد نوازنی، متولد نوازِن واقع در فراهان اراک و مادرم، بتول لشگری، متولد ضیاءآباد واقع در تاکستان قزوین میباشند که از دوران کودکی در تهران ساکن شده بودند.


 به روز شده 12/20/19